Ako sa chrániť pred toxickými ľuďmi

Pojem toxicita sa v psychológii a predovšetkým v kontexte vzťahov objavil len pomerne nedávno. Najčastejšie sa spája s človekom, ktorý toho druhého oberá o silu a energiu…. Vzťah s ním je náročný. Nejde pritom o závislú osobnosť. Pre tohto človeka ste len nástrojom…

V podstate by sme mohli toxického človeka prirovnať k čiernej diere, ktorá pohltí všetku energiu. Toxický človek sa neuspokojí, kým ten druhý nie je na kolenách. Často o toxických ľuďoch hovoríme u niekoho, kto má problém sám so sebou. Prípadne ich možno označiť za určitým spôsobom deformovanú a nezrelú osobnosť.

Obeťou toxického človeka môže byť prakticky ktokoľvek. Ale o niečo ľahšou obeťou sú pre nich ľudia, ktorých môžeme označiť ako veľmi, či vysoko citlivých. Oni tú citlivosť dokážu vycítiť a citlivý človek je pre nich ľahšou korisťou – ľahšie odhalia ich slabé miesto a to, že sa bude „menej“ brániť. 

Kniha hovorí o tom, akú podobu táto toxicita môže mať. A hovorí tiež, ako sa prejavuje, aké nástroje ten druhý používa a ako sa mu brániť. A v neposlednom rade, čo môžeme podniknúť v rámci prevencie, aby sme v takomto vzťahu neskončili. A je pritom jedno, či ide o osobný,vale pracovný vzťah. Náročné a toxické sa oba.

Prečo sa vlastne používa pojem toxický? Pretože ten druhý vás nielen oberie o silu, ale zároveň premení váš život na ruiny. Otrávi rieku vášho života a obnova bude náročná…

Kniha od Shahidy Arabi je veľmi dobre spracovaná. Text na cca 240 stranách veľmi rozsiahlo poukazuje na problém vzťahu s toxickým partnerom. 

Shahida Arabi pracuje ako psychoterapeutka a venuje sa primárne zraneniam, ktoré sú spojené s traumou. Je absolventkou Kolumbijskej univerzity. Žije v USA. Napísala niekoľko populárnych kníh a je autorkou mnohých obľúbených článkov a stĺpčekov.

Rok vydania: 2022, počet strán: 240. Grada

14,49 €
nezahŕňa cenu dopravy