Autismus bez masky

Novinka

"V roku 2009 som sa presťahoval do Chicaga a vôbec mi nenapadlo, že sa tam budem musieť s niekým spriateliť... samota my vyhovovala... nevedel som, ako niekoho osloviť... Čím viac som si o autizme prečítal, tým viac vecí mi začalo zapadať do seba... vyhľadal som komunitu ľudí s autizmom... chcel by som, aby každý zažil tú ohromnú úľavu a pocit prijatia a toho, že niekam patrí. Tento pocit sa objavil, keď som začal dávať dole masku autizmu. Dať dole masku a začať žiť má zmysel..."

Autismus bez masky. Za touto knihou je sociálny psychológ, ktorý sám žije s autizmom.

Autor knihy Vás svojou úprimnosťou dokáže odzbrojiť. Máte problém vyznať sa v emóciách druhých ľudí? Máte problém komunikovať s druhými? Možno je Vám autizmus bližší, než ste si mysleli...

Táto kniha, podobne ako mnohé iné, prináša všetko podstatné o autizme. A predsa je iná. Kladie dôraz na úľavu – priestor byť sebou. Je to iné. Ale byť iný, neznamená menejcenný. Bohatstvo spoločnosti je v rozmanitosti. V čom je prínos autizmu?

Kniha prináša 8 kapitol. Od kapitol ktoré sú povinnou jazdou – čo je to autizmus a aký je ich svet... sa posúvame k autizmu, ktorý sa schováva za maskou a aká je cena tohto skrývania... Najcennejšie sú však posledné štyri kapitoly – prehodnoťte svoje predstavy o autizme, ako si vybudovať autistický život, ako rozvíjať vzťahy a budovať svoj život.

Ako veľmi je náročné, zladiť sa s niekým, kto je iný. Iný však môže byť rôznym spôsobom. Čo ak autizmus je iný práve týmto spôsobom...? Ak dáme bokom rôzne nálepky, kategórie a definície... vieme predsa, že niekedy uhol pohľadu rozhodne o tom, či je niečo prínosom, alebo nie... Aj ľudia bez autizmu platia cenu za to, že sú autentickí. Potrebujeme byť autentickí. Byť obľúbený nie je tak dôležité, ako byť sám sebou. To neznamená, že neexistujú hranice a pravidlá. 

Pohľad na autizmus ovplyvňuje práve to, ako veľa toho o ňom vieme. Autor nakoniec cez kapitolu o neurodiverzite hovorí o prístupe, ktorý je potrebný pre fungovanie človeka s autizmom. Čo potrebuje, aby sa mohol začleniť? Čo mu pomáha preklenúť ten most s ľuďmi?

Devon Price je sociálnym psychológom, ktorý prednáša psychológiu na univerzite v Chicagu. In sam žije  / zápasí s autizmom a napisal o tom knihu. 

Rok vydania: 2024, počet strán: 368, Jan Melvil publishing

17,99 €
nezahŕňa cenu dopravy