Brouci v hlavě

Témou tejto knihy sú nutkavé a vtieravé myšlienky, ktoré upútajú Vašu pozornosť a nie a nie sa ich zbaviť. Autori knihy sa zaoberajú ich mechanizmom – ako tieto myšlienky vznikajú, čo ich drží pri živote, ako im predchádzať a predovšetkým, ako ich poslať do stratena – ako sa ich zbaviť.

Nie je to ľahká úloha. Obaja autori sa však dlhodobo zaoberajú úzkosťou a strachom a predo poznajú nástroje, ako si držať myšlienky od tela. K cenným úlomkom knihy patrí tvrdenie, že nie sme tým, čo sa nám preháňa hlavou. Jednoducho myšlienky ktoré sa objavia, nemusia s nami súvisieť. A nemusia nič hovoriť o nás.

Často máme obavy z toho, čo to znamená a čo to o nás hovorí. Autori knihy nás upokojujú, že myšlienky viac hovoria o svete okolo nás...

Ak máte pocit, že ste v tom sami... s nutkavými a s vtieravými myšlienkami zápasia milióny ľudí. Nie ste v tom sami. Práve preto vznikla táto kniha – dať Vám do rúk pomôcku / nástroj - ako s obavami a so strachom "zatočiť".

Kniha je veľmi praktická – okrem teórie a praktických cvičení, prináša aj prehľad nutkavých myšlienok, s ktorými často zápasíme. Možno tam nájdete aj tú svoju a niečo sa o nej dozviete :)

Vtieravé a nutkavé myšlienky majú aj úplne normálni a zdraví ľudia. Samé o sebe nič nehovoria. Prichádzajú a bez pozornosti odchádzajú. Bodka.

Možno si spomeniete na pesničku, ktorá nestála za veľa, ale dostala sa Vám do hlavy a nie a nie sa jej zbaviť. Podobne je to aj s nutkavými a s vtieravými myšlienkami. Nejde o to, čo hovoria. Ale držíme ich pri živote tým, že sa im venujeme. Samé o sebe majú krátku životnosť.

Autori prinášajú množstvo praktických typov a rád do života. Opierajú sa pritom o poznatky KBT (kognitívno – behaviorálnej terapie). Hovoria aj o tom, ako sa s týmto problémom vyrovnať, ak už u nás zapustil do korene a ponúkajú aj rady / rozlíšenie, kedy vyhľadať pomoc a nebojovať s tým sám.

Sally M. Winston založila Inštitút pre úzkostné a stresové poruchy. Tejto téme sa venuje dlhodobo.

Martin N. Seif je spoluzakladateľom Americkej asociácie pre úzkosť a depresiu. Obidvaja autori žijú v USA.

Rok vydania: 2020. Počet strán: 215. Portál

15,99 €
nezahŕňa cenu dopravy

Ak si chcete o knihe prečítať viac, kliknite na: https://dennikn.sk/blog/3109859/ako-uspiet-v-boji-s-nutkavymi-myslienkami/