Být perfektní nemusi být perfektní

Máte na seba a na statných vysoké nároky? Stále sami sebe hovoríte, že ste nemožný a to bez ohľadu na to, čo ste dosiahli? Pokiaľ ste odpovedali áno, možno práve Vy zápasíte s perfekcionizmom...

Mať určité nároky, štandardy a očakávania je v poriadku. Nechceme "veci" robiť len tak. Chceme zanechať nielen svoj rukopis, ale aj urobiť si prácu dobre. Problémom je, ak táto norma je príliš vysoká. Ak je moc vysoká, málokedy ju dosiahneme a večne budeme nespokojní.

A čo potom povedať o ideáloch? Už nestačí, aby "to" bolo výborné. Nesmie to byť nič menej, než ideálne a teda dokonalé. Jednoducho perfektné. Odhliadnuc od skutočnosti, že slovo perfektné často znamená nedosiahnuteľné, problémom je aj skutočnosť, že ide o nároky, ktoré sú veľmi veľké. Ako možno s niečím takým žiť?

Táto kniha pomáha spoznať a odhaliť príčinu nášho perfekcionizmu – prečo sme na seba ušili túto búdu. Ukazuje tiež, ako ovplyvňuje náš život. Vedie nás k prijatiu a k istej láskavosti (voči sebe). Nakoniec nás vedie k dosahovaniu cieľov, ale bez prehnaných očakávaní.

V kultúre posadnutej výkonom, nie je ťažké skĺznuť do perfekcionizmu. V podstate, čo nám zostáva?

Perfekcionizmus sa prejavuje u ľudí, ktorí chcú vyniknúť, ktorým záleží na ich rodine a tvrdo pracujú na svojej kariére. Majú teda silnú motiváciu. A často si nemôžu dovoliť riskovať, že by neuspeli. Musia. Nechcú.

Perfekcionizmus často zo začiatku pôsobí ako silná stránka, výhoda, spôsob ako dosiahnuť veľké veci, získať úspech, dokonca sa vyhnúť či ochrániť pred kritikou. Prináša však zbytočný stres a úzkosť. Nahlodáva našu sebaúctu a nakoniec sa z neho stáva bremeno a záťaž. Nakoniec už nevieme žiť inak.

Kniha je napísaná na podklade KBT (kognitívno – behaviorálna terapia). Je teda praktická, plná cvičení a zameraná na zmenu a nácvik nových zručnosti. Nielen pochopíte prečo a ako, ale aj si to vyskúšate a začnete praktikovať. Riešenie existuje!

Sharon Martin pôsobí ako psychoterapeutka a venuje sa perfekcionizmu a pomáha ľuďom zanechať ho. Žije v USA.

Rok vydania: 2023. Počet strán: 215. Portál

18,99 €
nezahŕňa cenu dopravy