Chvála pomalosti

Novinka

"Život v zhone sa stáva povrchným. Ak sa ponáhľame, doslova kĺžeme po povrchu..."

Carl Honoré hľadá cestu k spomaleniu... spomína niekoľko nástrojov. Meditácia, stíšenie, všímavosť, chôdza, dychové cvičenia, pohyb (cvičenie)...

"Zabudli sme, ako sa na niečo tešiť a ako si vychutnávať chvíle. Ak čas plynie rýchlejšie, niečo sa rýchlejšie priblíži, ale aj pominie. Čím rýchlejšie to príde, alebo aspoň máme pocit, že to rýchlo prišlo... tým aj túžba je menšia... a následne aj zážitok."

Filozofia pomalosti sa dá zhrnúť do jedného slova – rovnováha. Ľudia objavujú energiu a efektivitu tam, kde by sme ju najmenej očakávali – v spomalení. Tento knižný manifest pomalosti - Vás donúti prehodnotiť svoj vzťah k času.

"Žijeme v dobe rýchlosti. Snažíme sa byť efektívnejší, vtesnať viac do každej minúty, hodiny a dňa. Odkedy priemyselná revolúcia rozbehla svet na vysoké obrátky, kult rýchlosti nás tlačí k bodu zlomu. Strávime veľa času dochádzaním do práce a pracovaním a málo milovaním. Žijeme na pokraji vyčerpania a naše telo a myseľ nám neustále pripomínajú, že tempo života s a nám vymyká spod kontroly. Táto kniha sleduje históriu nášho vzťahu k času a zaoberá sa dôsledkami života v tejto zrýchlenej kultúre..."

Chvála pomalosti spochybňuje kult rýchlosti. Kniha sa zmeriava na rôzne oblasti života a vyzýva k spomaleniu. Rozoberá komplikovaný vzťah človeka a času a otvára otázky, ktoré nás nútia k zamysleniu a k zmene priorít. Carl Honoré sa pomalosti venuje aj v rôznych témach. Jednotlivé kapitoly sa venujú napríklad tomu, ako spomaliť v meste, ako spomaliť vo výchove, ako venovať čas vzťahu, či ako si vychutnať umenie.

Najdôležitejšou a nosnou myšlienkou je začať vnímať čas ako komoditu, ktorá je cennejšia, než sme si mysleli a začať s ňou tak narábať. Žiť svojím vlastným tempom a pýtať sa na cenu – keď niečomu venujeme čas. Cenou sa tu nemyslí koľko to stojí, ale či to za to stojí...

Carl Honoré britský novinár, ktorý spravodajsky pokrýval dianie v južnej Európe a v latinskej Amerike a objavil koncept pomalosti a odvtedy ho propaguje vo svojich knihách a článkoch.

Rok vydania: 2024, počet strán: 216, Premedia.

15,99 €
nezahŕňa cenu dopravy

Ak si chcete o knihe prečítať viac, kliknite sem: https://dennikn.sk/blog/3952665/chvala-pomalosti/.