Cirkadiánní kód

Náš organizmus je veľmi zložitý a zabezpečuje veľmi rôznorodé úlohy. Tie sú energeticky náročné. A tak organizmus v snahe byť efektívny a úsporný, v každom čase dáva do popredia iné úlohy. Má svoje priority. A tak každý orgán, či úloha (funkcia) má svoj vrchol. To je okamih, kedy je pre organizmus prioritou. A kedy je vhodné na to brať ohľad. Nie je v silách nášho organizmu riešiť naraz všetko. Poznáme to aj sami. Ak zjeme ťažké jedlo, trávenie bude tak náročné, že nás na istý čas odrovná. Bude nám chýbať energia na iné aktivity.

Biologické hodiny možno prirovnať rozpisu – kedy je čo v pláne. Všetko by nám išlo viac od ruky, keby sme to robili vtedy, kedy je na to vhodný čas. Za rozlúsknutie biologických hodín bola v roku 2017 udelená Nobelová cena za medicínu…

V stredoveku v živote mníchov si možno všimnúť jednu zaujímavú črtu. Ich život mal rád. Bolo presne dané, kedy vstávali, jedli, pracovali, študovali, modlili sa, oddychovali a išli spať. Pravidelnosť má svoje čaro. Vnáša do života rád. A čo je zaujímavé, organizmus sa na tieto veci vie naladiť. Ak budeme pravidelne robiť istú aktivitu, náš organizmus sa na to pripraví.

O čo lepší výsledok by sme dosiahli, ak by sme túto pravidelnosť prepojili s tým, kedy je dobré robiť jednotlivé aktivity? Teda nevtláčať organizmu niečo proti jeho prirodzenosti, ale využiť túto prirodzenosť vo svoj prospech?

V knihe sa tiež dozviete, ako organizmus zresetovat a dať do súladu s biologickými hodinami a tiež čo všetko a akým spôsobom narúša biologické hodiny a ako by mal vyzerať náš životný štýl.

Cirkadiánny kód sa spája s činnosťou a s fungovaním celého organizmu, ale aj jeho jednotlivých orgánov. Narušenie tohto rytmu ovplyvňuje a narušuje činnosť týchto mechanizmov. Môže viesť až k chronickým ochoreniam. A zladenie nášho života s týmto prirodzeným rytmom a tím aj návrat k tomu čo je prirodzené, môže pre zmenu zlepšiť zdravotný stav. Je to ako keby sme používali spotrebič nesprávnym spôsobom a tím skrátili jeho životnosť. Ak sa však o neho staráme a používame ho tak ako treba, bude nám slúžiť dlho.

Satchin Panda sa dlhodobo venuje skúmaniu cirkadiánneho rytmu. Jeho tím zohral dôležitú úlohu pri objavení proteínu, ktorý je citlivý na svetlo a riadi cyklus spánku a bdenia. Panda svoje vedomosť a skúsenosti odovzdáva ďalej na Salk Institute for Biological Studies v San
Diegu.

Rok vydania: 2020, počet strán: 296, Jan Melvil Publishing

15,49 €
nezahŕňa cenu dopravy