Deprese

Podľa štatistík je depresia druhou najčastejšou príčinou PN. Je nespochybniteľné, že počet depresií narastá. A zdá sa, že neexistuje jediná odpoveď na otázku prečo. Ide o komplexný problém. Napriek tomu je téma depresie stále v spoločnosti tabu. O depresií sa nehovorí.

Z pohľadu psychiatrie ide o závažnú duševnú afektívnu poruchu, ktorá doslova ochromí človeka, ovplyvní negatívne jeho emócie a vedie k zmene jeho osobnosti. Môžu sa tu objaviť bludy, halucinácie, depersonalizácia, somatické poruchy, ale môže sa objaviť aj sklon k samovražde.

Človek ktorý je depresívny, akoby prestal vnímať svet okolo seba. Akoby život okolo neho plynul a on nemal na ňom účasť. Podobnú neprítomnosť možno vnímať aj pri stretnutí s ním. Depresívny človek, akoby sa stretnutia nezúčastnil a bol duchom neprítomný.

Pre mnohých je depresia únikom. Stalo sa niečo nepríjemné a depresia je akýmsi popieraním. Ale depresia môže byť aj reakciou na zmeny, na ktoré nie sme pripravení. Kladieme dôraz na úspech, ocenenie, uznanie, výkon a náklonnosť – teda na vonkajšie okolností. A ak je tento dôraz veľmi veľký, ľahko nás neúspech zasiahne a skĺzneme do depresie.

Kniha pomáha pochopiť, čo je to depresia, ako vzniká, čo má vplyv na jej priebeh, čo môžeme urobiť a z čoho pozostáva liečba. Kniha je cenným pomocníkom pre človeka, ktorý zápasí s týmto problémom, ale aj pre jeho rodinu. Je to taký sprievodca ochorením. Pomôže Vám pochopiť a znovu objaviť nádej.

Buijssen Huub bol psychológom, klinickým psychológom a gerontopsychológom. Dlhodobo sa venoval depresií a demencií.

Rok vydania: 2021. Počet strán: 184. Grada

11,99 €
nezahŕňa cenu dopravy

Ak si chcete o knihe prečítať viac, kliknite sem: https://www.grada.cz/deprese-%E2%80%93-jak-pomoci-a-neztratit-sam-sebe-11337/.