Digitální minimalismus

Píšeme texty na klávesnici a zabúdame, ako vyzerajú písané písmená. Dátumy a dôležité stretnutia máme v digitálnych kalendároch, ale nie v hlave. Navigáciu používame, aj keď ide o známu trasu. A mnohé racionálne a duševné operácie za nás robí Pc, prípadne softvér.

Tým že umelá inteligencia za nás vykonáva mnohé operácie, slabne naša pamäť, ale oslabujú aj naše vôľové vlastnosti. Mozog je ako sval a potrebuje byť namáhaný. Bez namáhania mozog stráca výkonnosť. Bez používania mozgu dochádza k odumieraniu nervových spojov.

Každá zo služieb ako facebook, twiter, Instagram či internet ako taký, Vám môžu pomôcť a byť pre Vás užitočné. Problémom však je, že nad nimi trávime čoraz viac času. Mnohí si to neuvedomujú, ako veľmi odvádzajú našu pozornosť a ovplyvňujú naše správanie. 

Všetko sú to nástroje ktoré súvisia so zábavou, s trávením času a občas aj s prácou. Tento virtuálny sveta nás dokáže vtiahnuť do deja, až tak, že svet okolo prestane existovať a my stratíme pojem o čase. Koľko krát ste strávili na internete, na facebooku, alebo aj hraním hier viac času, než ste plánovali?

Potrebujeme radikálnu zmenu – zmenu prístupu. Problémom totiž nie je len čas, ktorý nám technológie berú, ale aj ich miesto v našom živote, preto potrebujeme prehodnotiť náš postoj k nim…

Spolu s inými priateľmi, ale aj odborníkmi hovoríme o digitálnom minimalizme – sústrediť sa na malý počet starostlivo vybraných aktivít – venovať čas tomu, čo má pre nás skutočnú hodnotu a ostatné pustiť k vode…

Virtuálny svet a aj sociálne siete nám dokážu sprostredkovať veľa dobra, ale musíme nad nimi udržať kontrolu. Inak zaplatíme príliš veľkú cenu a prestaneme žiť svoj život…

Autor knihy hovorí o konkrétnom programe - ako z toho von a držať internet a sociálne siete na uzde. Prístupov je veľa, ale na začiatku to je zamyslenie nad tým, k čomu tie nástroje potrebujem a ako ich budem používať… Čas ktorý trávime na internete a sieťach, vo všeobecnosti prevyšuje prínosy, ktoré tým získame. Jeden z prvých krokov môže byť, že zredukujete počet aplikácií v telefóne… Rozhodnutie ktoré technológie a aplikácie budem používať a akým spôsobom, nám dáva pocit autonómie. Je to naše rozhodnutie a dáva nám dobrý pocit. Je znakom toho, že všetko máme pod kontrolou…

Potrebujeme zmysuplne tráviť čas, aby sme nemali potrebu vrátiť sa k virtuálnemu svetu. Potrebujeme rozvíjať svoje talenty a záľuby, aby sme mali dobrý pocit zo seba a neboli odkázaní na like a komentáre. A potrebujeme čítať seriózne knihy, aby sme unikali svetu dezinformácií a hoaxov. Potrebujeme alternatívu, aby sme dosiahli naplnenie a s týmto postojom predstúpili pred celý ten svet facebooku, twiteru, či internetu a sami sa rozhodli čo a v akej podobe nám bude slúžiť.

Virtuálny svet a aj sociálne siete nám dokážu sprostredkovať veľa dobra, ale musíme nad nimi udržať kontrolu. Inak zaplatíme príliš veľkú cenu a prestaneme žiť svoj život…

Cal Newport je docentom informatiky na univerzite Georgetown. Do knižného sveta vstúpil knihou Hlboká práca, ktorá sa stala bestsellerom. Podobne aj ďalšie jeho knihy. Knihu Digitalní minimalizmus napísal práve v snahe pomôcť ľuďom získať znovu čas pre seba.

Rok vydania: 2019, počet strán: 232, Jan Melvil Publishing

12,99 €
nezahŕňa cenu dopravy