Dobrá správa o úzkosti

Kniha sa zaoberá otázkou, prečo sa mnohí ľudia cítia tak zle napriek tomu, že sa nám žije tak dobre, v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami.

Kniha sa venuje ľahším formám depresie a úzkosti. Autor čitateľom ponúka pohľad na duševné zdravie z biologického hľadiska.

Hneď na začiatku prekvapí myšlienkou, že človek by sa podľa "nastavenia" mal rozmnožovať a dôraz nebol na zdravie. Aj mozog kladie dôraz na prežitie (a odovzdanie života) a nie psychickú pohodu. Všetko sú to výborné schémy, ak Vám ide doslova o život. Ale to išlo našim pra predkom. Nám dnes už nie. Ale "evolúcia" v tejto oblasti prebieha pomaly.

Akú úlohu v tom všetkom zohrávajú pocity? Čo je úzkosť, panika a depresia? Pohľad histórie, ale aj vývoja a súčasnosti. V čom je problém týchto ťažkostí a prečo sú problémom? Akú rolu v tom hrá osamelosť? Môže nám pohyb pomôcť v tom, aby sme sa cítili lepšie?

"Zdá sa, že napriek fantastickému medicínskemu pokroku za posledné desaťročia sa nemáme psychicky lepšie." Alebo áno? Čím to je? Keď porovnáme podmienky v ktorých bývame a pracujeme, dĺžku dožitia, ponuku potravín, tovar ktorý si môžeme kúpiť, priestor na realizáciu, reálnu cenu (kúpi schopnosť). Tak prečo máme pocit, že sa máme zle? Čo je jeho príčinou?

Dá sa s úzkosťou žiť? V čom je riziko šťastia? V čom tkvie tá pasca? Nie sme prehnane úzkostní?

Veľa dôležitých otázok a zaujímavých odpovedí :)

Anders Hansen je švédskym psychiatrom, ktorý sa dlhodobo venuje skúmaniu mozgu a búra v tejto oblasti mnohé mýty. V tejto knihe ponúka odpoveď na otázku, prečo sa cítime zle, keď sa máme dobre a akú rolu v tom hrá mozog. A čo s tým...

Rok vydania: 2021. Počet strán: 216. barecz & conrad books

15,99 €
nezahŕňa cenu dopravy