Dobro a zlo 21. století

Otázka dobra a zla sa pravidelne hlási k životu, v našom živote, ale aj okolo nás. Aký postoj k nim zaujať? Spravidla sa spája s okamihom, kedy sa svet "otriasa" v základoch a stojíme na prahu niečoho nového. Je to priestor nádeje, alebo zúfalstva? A aké miesto v tom má nádej?

Autora tejto knihy netreba veľmi predstavovať. Jeho knihy patria k bestsellerom. V tejto knihe kladie otázku dobra a zla do širšieho kontextu. A zoči voči veľkým výzvam dnešnej doby – pandémia, vojna na Ukrajine (a v iných častiach sveta) a mnohým iným krízam dnešnej doby.

Kniha má podobu rozhovoru – Marek Orko Vácha odpovedá na otázky, ktoré dostáva. Otázky mu kladie novinárka Klára Mandausová.

Na aké otázky Marek Vácha hľadá odpovede? Kto je dobrý a kto zlý? Kde sa rodí zlo? Prichádzame na svet ako dobráci (od kosti)? Dokážeme si zachovať dobro vo svete, ktorý je zlý? Môžeme zlo odplácať zlom? Môže byť dobro zlom? A dokážeme spoznať, že robíme niečo zlé?

"Zlo je absolútne nekreatívne, je stále rovnaké. Dobre je iskrivé, tvoriace, roztancované, sebaironické a veľmi humorné."

V jednotlivých kapitolách rezonujú otázky ako: ako dlho vydrží vlna solidarity, ktorá sa zdvihla pri pandémií a vojne na Ukrajine? Čo to znamená čeliť strachu, ktorý je spojený so situáciu, kedy je niečo v "hre"? Pandémia priniesla hrozivú voľbu, medzi životom a smrťou... Čo je to altruizmus? A čo je znakom dobrého človeka? Dáva viera nádej, že človek bude mať viac síl a teda bude lepším? Ako čeliť dezinformáciám? A čo v dnešnej dobe znamená byť šťastný? A v neposlednom rade – ako človeka formuje násilie, strach, ochorenie ale aj vyhrotená situácia...?

"Všetko čo zažijeme pomôže dobrému, ak to vezmeme za správny koniec."

Marek Orko Vácha bol v mladosti skautom. Odtiaľ má prezývku Orko. Vyštudoval najprv biológiu a neskôr teológiu. Pôsobí ako kňaz v Prahe pri kostole Najsvätejšej Trojice Salvátora a tiež ako prednosta Ústavu etiky a humanitných štúdií 3. Lekárskej fakulty Univerzity Karlovej.

Rok vydania: 2022. Počet strán: 144. Mladá fronta

13,49 €
nezahŕňa cenu dopravy