Hraniční porucha osobnosti

Heinz-Peter Röhr vo svojej knihe Hraniční porucha osobnosti siaha po rozprávke bratov Grimmovcov, aby vďaka nej priblížil hraničnú poruchu osobnosti.

Prečo Röhr siahol po tomto príbehu a obraze? Pretože verí, že prvé roky sú dôležité pre zdravý rozvoj osobnosti. To neznamená, že by hraničná porucha bola spojená len s detstvom, alebo s prostredím, v ktorom dieťa vyrastá. Nakoniec, aj ako dospelí potrebujeme isté zázemie, prijatie a pochopenie. Rozprávka od Grimmovcov však veľmi dobre slúži pre vykreslenie hraničnej poruchy, či už v detstve, alebo v dospelosti. A to bez ohľadu na to, kedy sa rozvinula.

Kniha od Röhra prináša usmernenie pre okolie človeka s hraničnou poruchou. Prijať veci také, aké sú. Snažiť sa o to, čo je možné a vykašľať sa na to, čo chcú a čo si myslia ostatní…

Pri histriónskej poruche môžeme hovoriť o vnútornej rozpoltenosti. Akoby v človeku boli dva extrémy a protiklady. Spravidla sa protiklady priťahujú v podobe dvoch ľudí, aby vytvorili jedno. Nie je to cesta aj pre človeka s histriónskou poruchou? Pretože obidva protiklady sú dôležité a spolu tvoria identitu jedinca. Tu rozpoltenosť treba preklenúť.

Aby toho nebolo málo, človek s hraničnou poruchou musí často nielen riešiť problém so sebou, ale aj problém so vzťahom. Pre chýbajúci pocit vlastnej hodnoty, často funguje so vzorcom niečo dám a niečo za to dostanem. Vzťah tak často vníma ako obchod a má sklon k závislým vzťahom… Nemôžem žiť s tebou a ani bez teba.

Heinz-Peter Röhr najprv študoval pedagogiku a sociálnu prácu, aby sa nakoniec dostal k terapií a k psychologií. Pracuje ako terapeut v nemocnici a popri tom napísal množstvo pekných a zaujímavých kníh.

Rok vydania: 2022, počet strán: 117, Portál

11,99 €
nezahŕňa cenu dopravy

Ak si chcete o knihe prečítať viac, kliknite sem: https://dennikn.sk/blog/3218870/zivot-na-hrane/