Jak lépe žít se zdravotními problémy

Tešil som sa na ten okamih, kedy túto knihu zaradím do ponuky. Nie je nová. Ale stále aktuálna. Pomáha vysporiadať sa s ochorením...

Uverili sme predstave, že všetko sa dá liečiť a vyliečiť a najlepšie hneď. Niekedy to však nie je možné…

Niektoré ochorenia sú chronické a budú nás sprevádzať do konca života. Môžeme zmierniť ich príznaky, ale už nikdy nebudeme, ako predtým. Ochorenie vstúpilo do nášho života a stalo sa jeho súčasťou. Musíme sa naučiť s ním žiť.

Niektoré ochorenia sa vracajú – presnejšie majú svoj cyklus. Ten môžeme skrátiť, prípadne predĺžiť vďaka životospráve a liečbe. Ale nie sme schopní ho odstrániť. Môžeme len mierniť príznaky a naučiť sa s ochorením žiť. Rovnako tak životospráva a liečba dokážu ovplyvniť priebeh a príznaky. Ale niekedy to nestačí k ich potlačeniu.

Žijeme dlhšie napriek chorobám. A to prináša novú výzvu – život s chorobou. Ako lepšie žiť napriek príznakom, s ktorými zápasíme a ochoreniu, ktoré sa stalo našim spolupútnikom na ceste životom. Ako napriek týmto okolnostiam mať ešte pekný a naplnený život? 

Jadrom tejto knihy je práve hľadanie odpovedí na otázky: čím to je, že pri dvoch ľuďoch s rovnakou diagnózou sú prejavy choroby tak odlišné? Čo všetko vplýva na to, ako veľmi to bolí? Ako vzniká bolesť? Čo všetko sa podieľa na tom, ako silno zarezonuje? Existujú spôsoby, ako fungovať a žiť napriek zdravotným problémom? A v neposlednom rade - čomu sa vyhnúť a kedy vyhľadať pomoc…

Kedysi bola v predaji edícia kníh s otvoreným koncom – prečítali ste si úvodný príbeh a dostali ste niekoľko možností ako ďalej. Mohli ste rozhodnúť za hlavnú postavu čo urobí. A od tohto rozhodnutia záviselo, ako sa príbeh bude odvíjať ďalej. Choroba je jednou z kapitol v živote, je jedným z dejových zvratov. A to rozhodnutie ako ďalej, je na Vás. Ak sa pustíme zabehaných koľají, môžeme paradoxne objaviť niečo lepšie. Minimálne nás to nové niečím obohatí.

Vznikom života sa organizmus vyvíja a zároveň starne. A na konci je smrť. Nerodíme sa a nezomierame zdraví. Ochorenie patrí k životu. Nepochybne výrazne ovplyvňuje to, ako život prežívame a ako sme s ním spokojní. Ale samo o sebe, zdravie nie je zárukou šťastia, či istotou že prežijeme naplnený život.

Arthur J. Barsky je profesorom psychiatrie na Harvardskej lekárskej fakulte, riaditeľom výskumného centra v Brighame a v ženskej nemocnici.

Emily C. Deans vyštudovala medicínu v Texase a na Harvarde. Bola hlavnou rezidentkou vo výskumnom centre v Brighame a v ženskej nemocnici v Bostone. V súčasnosti pôsobí ako psychiatrička a prednáša psychiatriu (pôsobí ako inštruktorka) na Harvarde.

Rok vydania: 2007, pocet strán: 189, Portál.

13,49 €
nezahŕňa cenu dopravy
Ak si chcete o knihe prečítať viac, kliknite sem: https://dennikn.sk/blog/1206980/ako-lepsie-zit-napriek-zdravotnym-problemom/.