Když všechno, co jste kdy chtěli, pořád nestačí

A keď nestačí ani všetko čo ste kedy urobili. A nech robíte čo robíte, chýba Vám dobrý pocit zo seba a máte pocit nezmyselnosti života…

Podkladom rabinovej knihy je príbeh Jóba zo Starého Zákona. Práve tento príbeh v podstate kladie otázku - na čo to všetko? Aký to malo zmysel? Je život trápením? Nie je niečo, čo pretrvá? Naša duša netúži po sláve, bohatstve, moci či pohodlí. To sú naše náhrady za nízke sebavedomie, za chýbajúcu lásku bez podmienok, či za zmysel života.

Žijeme vo svete „tyranie“ hodnôt. V každej oblasti byť dobrý nestačí. Chceme byť najlepší. Ale tým vytvárame na seba veľký tlak. A máločo nás uspokojí. Musíme objaviť čaro jednoduchosti. Urobiť to, čo je v našich silách a tešiť sa z toho a byť spokojní, bez ohľadu na výsledok. To nie je rezignácia. Jednoducho urobíme čo je v našich silách a spokojnosť postavíme na tom, že sme urobili, čo sme mohli – to je to čo vieme ovplyvniť. 

Ako to s Jóbom dopadlo? To dobre zachytáva kniha kníh. Pre nás je zaujímavé posolstvo, teda štyri myšlienky čo robiť.

Jób musel mať živý vzťah s Bohom. Inak by to všetko neustál. Skúšky ktoré ho zasiahli, „ohlodali“ jeho život na kosť, až ostalo to podstatné – byť sám sebou, milovať, pomáhať druhým a rozvíjať vzťah s Bohom. To je cesta ako sa neuštvať a dosiahnuť spokojnosť. A toto „málo“, stačí. Keď všetko – čo ste do toho dali musí stačiť, je slušným základom pre život, tak dovoliť si občas zlyhať, alebo urobiť niečo dostatočne a venovať viac času niečomu na čom viac záleží – to už je nadstavba ako brať život s rezervou a bez zbytočných stresov. Máme právo byť nedokonalí, ak celý život sa máme premieňať. Stačí, že každým dňom sme o kúsok lepší :).

Harold S. Kushner. Americký rabín je vo svete kníh známy predovšetkým ako autor diela: Prečo sa stávajú zlé veci dobrým ľuďom. Trochu v úzadí stojí nemenej zaujímavá kniha: Překonat strach, ale aj Keď všetko čo ste kedy chceli nestačí…

Rok vydania: 2019. Počet strán: 176. Portál

11,49 €
nezahŕňa cenu dopravy