Ten okamih kedy deti dospejú, osamostatnia sa a opustia domov a rodičov, patrí v živote k tým prelomovým. Rodičia zrazu ostanú sami. Majú zrazu viac času a čelia výzve, ako s ním naložiť.
Niekedy deti nie a nie dospieť. A nemusí to byť len problém bývania. Akoby sa báli dospieť, dozrieť a postaviť na vlastné nohy. Možno im chýba zrelosť. Dôvodov ktoré k tomu vedú je niekoľko.
Ale ani situácia kedy sa deti osamostatnia, nemusí byť ľahká pre rodičov. Zrazu majú problém využiť čas. Ako s ním naložiť? Boli zvyknutí o niekoho sa starať. Čo teraz? Tá starostlivosť im dávala aj isté pocity a naplnenie... Okrem toho, často obetovali všetko aj svoj vzťah starostlivosti o potomka a zrazu tu stoja, ako dvaja spolubývajúci. Ako znovu rozdúchať oheň vo vzťahu a znovu žiť ako pár a užívať si znovu získanú slobodu?
Tá situácia osamostatnenia a chýbajúceho osamostatnenia, odchodu z domu a využitia získaného času, prináša veľa otáznikov, ale aj možných komplikácií. A preto práve tejto téme sa venuje táto kniha. Pomáha s prechodom a so zvládnutím tohto kroku, nech už komplikácia nastala kdekoľvek.
Kniha ponúka praktické rady, ako postupovať. Či už sa potomkovi z domu nechce, alebo vzťah manželov čelí kríze. Autorka knihy si nezatvára oči ani pred ťažkými témami v podobe výčitiek, pochybností, ale aj obáv a tiež rizika smútku a depresie. Keď ten okamih nastane, rozhodne nie je jednoduchý. Zvládne to? A zvládneme to aj my?
Je to skúsenosť, ktorú prakticky zažijú všetci rodičia. Hniezdo sa vyprázdňuje, dieťa, prípadne jednotlivé deti odišli z domu. Časť ruchu ktorý roky napĺňal domov utíchol. A keď odíde posledné dieťa, zrazu sa rozľahne ticho.
Poznáte to. Hlasná hudba. Na dlhé hodiny obsadená kúpeľňa. Neustále hádky a bitky medzi deťmi. Neustále zariaďovanie, rozvážanie a uzmierovanie. Rodičia sú často mediátormi. A zrazu tie starosti a stres pominuli.
Aký život nás čaká potom? Čo nastane, keď deti odídu? Odchod detí znamená aj koniec istej etapy v živote. Dochádza k výmene generácií. O chvíľu sa objavia vnúčatá. Rodičia sa zmenia na starých rodičov. V niečom sa vráti kolobeh známy z obdobia rodičovstva. A potom?
Zmena, hoci aj pozitívna, môže priniesť aj smútok a neistotu. Zvládne to? Zvládneme to? Čo bude ďalej? Problém s novým využitím času a problém spojený s prázdnym hniezdom môže viesť k frustrácií a k depresií. Ako to celé zvládnuť?
"Áno, hniezdo je prázdne. Ale to čo utvára dobrý vzťah, nie je spojené s faktom, že žijeme pod jednou strechou. Vzťah pokračuje aj naďalej. To podstatné sa nezmenilo. Zmenili sa okolnosti (prostredie).
Kniha pomáha deťom aj rodičom zvládnuť toto náročné obdobie. Málo sa o tejto téme hovorí, preto táto kniha je viac než aktuálna. A považujeme za dôležité ju sprostredkovať.
Adelheid Müller-Lissner pôsobí ako psychologička, pedagogička a novinárka. Vzťahu rodičov a detí sa venuje dlhodobo. Žije v Nemecku.
Rok vydania: 2021. Počet strán: 191. Portál