Jakou barvu má pondělí?

Po životopisnej knihe o živote s autizmom, tu máme knihu o živote s autistom. Konkrétne matka píše o tom, aké je to vychovávať dieťa s autizmom. Keďže rastie počet diagnóz autizmu u detí, táto kniha je viac než potrebná.

Spomínam si, keď išiel na stretnutie, ktoré malo rozhodnúť o jeho ďalšom smerovaní. Z jednotlivých úst zazneli slová ako: dieťa má problém... dieťa nevie... dieťa potrebuje... Chcela som zakričať: volá sa Jack a sú mu dva roky! Je roztomilý, má rád našľahaný tvaroh... Za všetkým tým posudzovaním a diagnostikovaným je dieťa – konkrétny človek a originálny jedinec. Dokonca aj za jeho hnevom a často na prvý pohľad nepochopiteľnými prejavmi je Jack. A tak som sa rozhodla priblížiť jeho príbeh a ukázať, aké je to žiť s autistom...

Kniha začína príbehom Carrie – hovorí o svojich školských rokoch a ako sa zoznámila zo svojím manželom Joem. Približuje tiež začiatok ich spoločného života a príchod na svet prvého potomka – Jacka. Jadrom knihy je život s Jackom a predovšetkým celý ten proces od prvých otázok a pochybností, cez hľadanie diagnózy, búranie rôznych mýtov a snáh o pochopenie jeho sveta, až po hľadanie ako rozvíjať jeho potenciál a žiť spolu ako jedna rodina, hoci starostlivosť o jedného jej člena je náročnejšia. Kniha je v tomto inšpirujúca pre mnohé páry, ktoré majú dieťa s autizmom. Nakoniec kniha končí listom, ktorý Carrie napísala svojmu synovi Jackovi (a ktorý si raz prečíta sám). A končí aj zamyslením nad tým, že v každom z nás je kus autistu. Autizmus totiž zvýrazňuje črty, ktoré sú v určitej miere prítomné aj u bežného človeka.

Carrie Cariellová je pravidelnou stĺpčekárkou The Huffington Post a Autism Spectrum News. Napísala knihu a autizme a časť výťažku z nej venovala organizácií, ktorá pomáha autistom so zaradením sa do života. Spolu s manželom má päť detí. Žije v USA.

Rok vydania: 2018. Počet strán: 165. Portál

12,99 €
nezahŕňa cenu dopravy