Mateřství se mi stalo pastí

Materstvo a depresia sú ako dve územia, ktoré majú dlhú spoločnú hranicu. A je pomerne ľahké prejsť z jedného, do druhého. Táto oblasť je chladná a nehostinná a pokiaľ sa o nich hovorí, tak len v náznakoch.

Spomínam si na záhadné nervové zrútenia priateliek mojej matky... spomínam si na matkiných pomocníkov v podobe tabletiek... a spomínam si na matkine priateľky, ktoré úderom piatej hodiny si naliali víno... Dnes ženy hovoria o únave, hnevu, podráždenosti, predmenštruačnom syndróme... Siahnu po akomkoľvek slove, ale vyhýbajú sa situáciu pomenovať a zmieniť o depresií... Nakoniec, o depresií sa nehovorí ľahko ani mimo materstva.

Autorka knihy k depresií pristupuje v troch rovinách – ako človek ktorý trpí depresiou, ako novinár ktorý chce komplexne spracovať tému a ako matka.

Keď sa hovorí o materstve, spravidla sa hovorí o pozitívnych a pekných veciach. O všetkej tej námahe, prebdelých nociach, strese, strachu, ale aj únave sa hovorí menej. S materstvom sa spája množstvo vecí, na ktoré Vás nikto nemohol pripraviť.

Okrem toho matka musí zápasiť s predstavou matky, ktorá je vždy milujúcu, chápavá a na blízku pripravená obetovať sa. Ak taká nie je čelí podozreniu, že nie je dosť dobrá matka. Takýchto pokrivených obrazov je veľa. Požiadaviek, nárokov a predovšetkým predstáv a ideálov. Môže to skončiť inak, ako pocitom, že nie je dosť dobrou matkou a rizikom prepuknutia depresie?

Stať sa matkou je hlboká premena. „Stierajú sa hranice medzi mnou a dieťaťom... Dieťa sa neuspokojí len s Vašou časťou, chce Vás celú...

Podobne ako v mnohých rodinách, aj v mojej sa depresia skrývala. Nehovorilo sa o nej. Uvedomila som si, že ak to chcem zmeniť, musím pochopiť, čo sa deje. A tak som sa začala zaoberať materstvom a rizikom depresie počas neho.“

Existuje depresia. Neexistuje materská depresia. Taká diagnóza nie je. Ale s materstvom sa spája riziko depresie. Je to dôsledok zmien, ale aj tlaku ktorému je žena vystavená. Mnohé ženy už nevládzu a tak to nemôže skončiť inak, ako depresiou. Ako z toho von?

Kniha neprináša len príbeh autorky, ale aj príbehy ktoré zozbierala. Prináša rady a usmernenia do života. A prináša aj zamyslenie nad tým, či depresia a jej prekonanie môže žene pomôcť stať sa lepšou matkou.

Tracy Thompson je novinárkou a autorkou knihy o riziku depresie počas materstva. Žije v USA.

Rok vydania: 2019. Počet strán: 199. Portál

14,49 €
nezahŕňa cenu dopravy