Migréna

Autor tejto knihy – Oliver Sacks je známy predovšetkým ako autor kníh, ktoré cez príbeh zo života hovoria o konkrétnom zdravotnom probléme. Potom sú tu jeho básne a eseje, hlboké filozoficko – náboženské zamyslenie nad zlom a zopár naozaj dobrých odborných titulov, kam patrí aj táto kniha.

Témou tejto knihy je problém, ktorý je v istej podobe nám dobre známy – migréna. Polovica populácie ho pozná z vnútra a polovica ho vidí zvonka. Dotýka sa však života oboch. Pre jednu časť ponúka rôzne postrehy a myšlienky, ktoré pomáhajú v boji s migrénou. A druhej časti pomáha pochopiť a keď sa dá, tak aj pomôcť...

"Mnohé prejavy migrény sa môžu u jednotlivých ľudí výrazne líšiť. Medzi najpresvedčivejšie a najmätúcejšie z týchto príznakov patria zvláštne zrakové halucinácie a skreslenie priestoru, času a obrazu tela..."

"Zobrazenie migrény sa jej prejavov sa dostalo do mnohých umeleckých diel. Migrénu nemožno vnímať len ako chorobu, ale treba ju vnímať ako komplexný stav, ktorý zohráva v živote človeka istú úlohu..."


Kniha prináša dejiny migrény. Hovorí o jednotlivých druhoch migrény. Hovorí o rizikách a predispozíciách... Dokonca hovorí o migréne vyvolanej okolnosťami a situačnej migréne. Aké sú fyziologické mechanizmy migrény? Aké sú biologické prístupy k migréne? Ako k migréne pristupuje psychológia? V čom tkvie liečba migrény? Aké sú riziká a nástrahy? Na čo si dať pozor?

Kniha ponúka veľa odborných informácií a pritom je napísaná jednoduchým jazykom. Dozviete sa veľa a nemusíte zápasiť s výkladovým slovníkom. To málo si pozriete aj cez internet a aspoň sa na chvíľu odtrhnete od knihy.

Kniha prináša niekoľko bonusov, ako je pohľad na auru spojenú s migrénou a halucinácie z pera Ralpha Siegela. Sú tu prezentované vízie sv. Hildegardy, ale aj prehľad liečby a jej vývoj od 17 storočia...

Oliver Sacks vyštudoval medicínu v Oxforde a pracoval v USA. Prednášal v New Yorku na katedre neurológie a pracoval ako neurológ v charitatívnom dome dôchodcov. Je to veľmi zaujímavý zjav medzi odborníkmi a veľmi šľachetný človek. Mnohé problémy ľudí zbavil mýtov a dokázal ich podať s ľahkosťou a často aj s humorom.

Rok vydania: 2022. Počet strán: 374. Inaque 

21,99 €
nezahŕňa cenu dopravy