Monastický pokoj

Kde sa rodí pokoj? Z čoho pramení? Ako vzniká a ako ho dosiahnúť? Tieto otázky si v tejto útlej knižke kladie trapistický mních Tomáš Merton.

Ticho môže byť cestou k pokoju. Keď sa stíšime, môžeme doputovať k pokoju a zotrvať v ňom. Ale ticho nie je pokoj.

Šíriť pokoj môže len niekto, kto ho má v sebe. Pokoj je tak určitým "stavom". Niečo, čo je mojou súčasťou, čo je mi prirodzené a "vyžaruje" zo mňa.

Často si pokoj spájame s istotou. Ale čo je isté? Bez ohľadu na to, či si chceme istotu kúpiť, alebo k nej dospieť, sama o sebe nie je spojená s pokojom. Šťastie je odmenou za to, že žijeme svoj život. A pokoj je stav, ktorý môžeme dosiahnuť a zotrvať v ňom bez ohľadu na okolností. Ako? To hovorí táto kniha...

Nemôžeme pokoj priniesť iným, ak ho nemáme v sebe. Nemôžeme ho dosiahnúť v sebe, ak nie sme schopní sa obetovať. Zanechať malicherné ja a objaviť, rozvinúť skutočné ja.

Ak chceme pokoj pre seba, nenájdeme ho. Ak sa chceme on deliť a prinášať iným, nájdeme ho.

Mních neprichádza do kláštora preto, aby našiel pokoj, ale aby sa stal tvorcom pokoja. Pokoj bude "vlastniť" tým, že ho bude vytvárať. Vlastne sa stane jeho črtou – bytím. Bude ho žiť. Mních hľadá samotu, venuje sa kontemplácií / modlitbe a miluje. To je aj cesta pre nás, hoci žijeme vo svete. Žiť pokoj a zotrvať v ňom. Tu a teraz, nie (až) po smrti...

Thomas Merton sa narodil vo Francúzsku. Pôvodne študoval jazyky a literatúru, neskôr umenie. Pôvodne vnímal seba ako ateistu. Smrť starého otca ním otriasla. Štúdium filozofie a návšteva Ríma nakoniec viedli ku konverzií. Pôvodne prednášal anglickú literatúru na Kolumbijskej univerzite. V roku 1941 vstúpil do kláštora vydal sa na cestu trapistického mnícha. Časom zložil sľuby a bol vysvätený za kňaza. Čoraz viac sa utiekal do samoty, hľadal pokoj, meditoval a inšpiroval sa aj budhizmom a zenom. Na nejaký čas sa stiahol do klauzúry. Zomiera predčasne a tragicky po zásahu elektrickým prúdom v Bangkoku.

Rok vydania: 2019, počet strán: 92, Krystal OP.

6,99 €
nezahŕňa cenu dopravy

Ak si chcete o knihe prečítať viac, kliknite sem: https://dennikn.sk/blog/4054839/neodpocivaj-v-pokoji/.