"Cítim sa byť prírodovedcom a lekárom zároveň. Mám rovnaký záujem o choroby, ale aj o ľudí. Som rovnakou mierou, aj keď nedostatočne teoretik a dramatik. Obidve tieto zložky nachádzam v ľudskom príbehu, v chorobe. Aj zvieratá majú choroby. Ale len človek radikálne upadá do nemoci."
"Pracujem a žijem medzi chorými a práve chorí ma privádzajú k myšlienkam, ktoré by ma inak nenapadli. Moji pacienti ma privádzajú k otázkam..."
Myšlienka – že choroba má príbeh, má pôvod u Hippokrata.A tak sa ochorenie začalo sledovať, od vzniku, cez priebeh, až po záver – dobrý (vyliečenie) či zlý (smrť). Ako málo tieto zápisky hovoria o samotnom človeku, ako to prežíva...
Musíme lekársku správu obohatiť o príbeh, aby sme sa od choroby vrátili k človeku. Skúmanie choroby nemôže byť ďaleko od identity človeka. Kto to je a ako to prežíva... Asi tu niekde sa zrodila Sacksova tendencia písať knihy, ktoré v sebe dokážu skĺbiť príbeh a teóriu. Práve takou je kniha Muž, který si pletl manželku s kloboukem...
Táto kniha neobsahuje jeden príbeh, ale celú hrsť príbehov. Dôraz je na príbeh. Ale zároveň Sacks veľa hovorí samotnom ochorení a približuje ten "kontext".
Samotná kniha sa delí na štyri časti. Písaná je s citom, ale aj s humorom a s odbornosťou. Ide vlastne o veľmi zaujímavé spracovanie. Sacks vždy vedel tému spracovať pútavo a vtipne. Zo strán knihy cítiť jeho cit a lásku k človeku.
Kniha plná príbehov zo života, príbehov s rôznymi poruchami a predsa plné života...
Oliver Sacks vyštudoval medicínu v Oxforde a pracoval v USA. Prednášal v New Yorku na katedre neurológie a pracoval ako neurológ v charitatívnom dome dôchodcov. Je to veľmi zaujímavý zjav medzi odborníkmi a veľmi šľachetný človek. Mnohé problémy ľudí zbavil mýtov a dokázal ich podať s ľahkosťou a často aj s humorom.
Rok vydania: 2024, počet strán: 272, Portál.