Nástroje proti úzkosti

Vypredané

Úzkosť má dôležité miesto v živote. Ak sa však vymkne kontrole, začne ovplyvňovať kvalitu života a oberať človeka o radosť. Aká je jej úloha? V čom je jej prínos? A ako jej dať miesto, ktoré jej patrí, prípadne znovu získať kontrolu nad svojím životom a oslobodiť sa z úzkosti?

Alice Boyes v psychológií a v terapií postupuje v duchu KBT, teda Kognitívno – behaviorálnej terapie, ktorá práve v oblastiach ako je úzkosť, zaznamenáva pozoruhodné výsledky.

Úzkosť má veľa tvári a podôb. Základný mechanizmus je však rovnaký. Úzkosť je spojená s evolúciou – pomáha nám dávať si pozor na "veci", ktoré by nás mohli ohroziť. Úzkosť teda má svoje miesto a môže byť užitočná. Problém je, ak sa dostáva k slovu v nesprávnom okamihu, alebo ak sme príliš citliví. Vtedy nás skôr obmedzuje a ohrozuje.

Pokiaľ sa snažíte vyhnúť úzkosti, pravdepodobne Vás má vo svojich pazúroch. Preto sa jej tak veľmi bojíte, že proti nej bojujete. Ten kto ju vníma ako niečo prirodzené, nemá dôvod sa ňou zaoberať. Je to emócia. Za normálnych okolností príde a odíde. Ak jej budete venovať svoj čas, potom Vám bude chýbať inde…

Ako sa postaviť úzkosti? Ako s ňou bojovať? Na čo si dať pozor? Čo zhoršuje našu situáciu? Odpovede ponúka kniha…

Pokiaľ by ste pre zvládanie úzkosti vyhľadali pomoc terapeuta, tak zvládnutie úzkosti je práca na niekoľko mesiacov. Je preto vhodné, dopriať si čas. A nie je nič zahanbujúce, vyhľadať pomoc. Je ľahšie tou cestou prechádzať spolu s niekým, kto má k tomu odbornosť a veľa skúseností. Pre človeka samotného je to ťažšie. Kľúčom k úspechu je spoznanie myšlienkového vzorca. Čo a prečo robím, čo s čím súvisí a prísť na to, ako tento vzorec zmeniť. Je to naša životná hádanka.

Alice Boyes dlhé roky pracovala ako klinická psychologička. Potom začala o psychológií a mnohých psychologických témach písať. Patrí k veľmi vyhľadávaním autorom portálu Psychology Today.

Rok vydania: 2021. Počet strán: 240. Grada

12,99 €
nezahŕňa cenu dopravy

Ak si chcete o knihe prečítať viac, kliknite sem: https://dennikn.sk/blog/2507273/ako-zvladnut-uzkost/.