Existujú rôzne podoby sebapoškodzovania. Ak máte s tým skúsenosť, nie ste v tom sami. „Zápasí“ s tým veľa ľudí. Existuje veľmi veľa dôvodov, prečo ľudia siahnu po seba poškodení. Sľubujú si od tohto kroku, že im prinesie úľavu. Presmeruje ich pozornosť inam. Alebo potlačí bolesť. Či skôr ju prekričí.
Autorka knihy sa tomuto problému venuje dlhodobo. Kniha je síce venovaná skôr mladším ľuďom a dospievajúcim, ale to čo v nej popisuje môže poslúžiť každému, kto si ubližuje, aby necítil, alebo aby sa mu „uľavilo“...
Keď sa rozhovor zvŕtne na seba poškodzovanie, často sa vníma len ako skutok, či prejav. Bez pochýb má v sebe veľa negatívneho, ale ako každý problém, pre človeka ktorý tým žije prináša aj niečo pozitívne. Čo to je, je dôležité pochopiť pre človeka, ktorý tým žije a aj pre jeho okolie.
Autorka knihy otvorene rieši problém zo všetkých strán. Hovorí o problémoch, ktoré môžu človeka priviesť k tomu, že si začne ubližovať. Pomenúva jednotlivé + a - tohto kroku. Mnohé by Vám bezprostredne nenapadli.
Autorka sa zameriava aj na samotnú situáciu, kedy sa to deje, kedy sa rozhodne o tom, či to urobíme. Čo sa vtedy v nás deje? Ako premýšľame? Čo cítime? Ako vieme získať čas a nepodľahnúť nutkaniu?
Kniha ponúka obrovský počet cvičení a rád do života. Autorka cielenými otázkami Vám pomáha spoznať, ako na tom ste a čo je Vás problém a ako s ním naložiť.
Ako prežiť plnší život? Čo môžeme urobiť preto, aby „to“ nemalo nad nami takú moc? Čo dáva emóciám silu a čo ich oslabuje? Ako si uľaviť a neublížiť...?
Pri čítaní som celý čas mal pocit, že autorka knihy presne vie, o čom to je. Ako by to sama v nejakej podobe zažila. Nemoralizuje. Chápe a hovorí, čo s tým...
Nemusíš si ubližovať. Naozaj nie...
Sheri van Dijk pracuje ako terapeutka. Uplatňuje pritom smer dialektickú behaviorálnu terapiu. Žije v Kanade a tu dostala aj ocenenie od Kanadskej psychiatrickej asociácie za svoju prácu.
Rok vydania: 2023. Počet strán: 175. Portál