Není to konec světa

Už samotný názov knihy – Není to konec světa prináša nádej. Často pri správach o klimatických zmenách máme pocit, že už je neskoro... Nádej prináša aj podnázov, či skôr heslo knihy. Ono je to skôr výzva – ako sa stať prvou generáciou (po dlhom čase), ktorá vytvorí udržateľnú planétu.

Hneď v úvode autorka píše: "väčšinu častu trávim premýšľaním o enviromentálnych problémoch sveta. Je to moja práca a aj moja vášeň... Nerobím žiadny nový výskum a ani sa nesnažím príjsť s nejakým prelomovým objavom. V mojej práci ide o pochopenie toho, čo už vieme. Alebo čo by sme mohli vedieť, keby sme si existujúce dáta poriadne preštudovali."

Prepadá Vás niekedy úzkosť zo stavu našej planéty? Autorka knihy rozoberá sedem tém, ktoré sú skutočnou výzvou ak chceme, aby naša planéta bola v rovnováhe a aby život na nej bol možný a udržatelný. Hneď prvá kapitola je o samotnej udržateľnosti – čo to je? A čo to pre nás znamená? Mnohí si budú klásť otázku, ako veľmi je potrebné zmeniť svoj postoj, prípadne priority. Autorka prekvapujúcu hovorí, že cestou nie je zníženie populácie, alebo prestať rásť a napredovať.

Po tejto prvej kapitole nasleduje tých sedem zameraných na konkrétne problémy: znečistenie ovzdušia; klimatická zmena; odlesňovanie; potraviny; strata biodiverzity; plast v oceánoch a nadmerný rybolov. Témy sú to skutočne zásadné. Každá z nich je spracovaná precíznym spôsobom. Autorka knihy je vedkyňa. A tak ponúka pohľad do histórie. Ukazuje konkrétne čísla a fakty. Popisuje podstatu problému. Ukazuje, kde sa teraz nachádzame. Vymenúva jednotlivé položky, ktoré sú príčinou toho javu. A čo je najdôležitejšie – čo my konkrétne v danej oblasti môžeme urobiť.

Napríklad cestou k lepšiemu vzduchu je zanechať spaľovanie dreva a dreveného uhlia. Ak to podporíte aj častejšou dopravou peši či byciklom, to bude len +. Pri klimatických zmenách vyzdvyhuje použitie elektroaut a to aj napriek negatívam, ktoré sa s nimi spájajú. Pri odlesňovaní napríklad vyzýva k zníženiu spotreby hovädzieho mäsa. Ale môžete sadiť aj stromy. Autorka vždy ponúka viacero možností. Môžete si tak vybrať tú, ktorá Vám bude bližšie. Pri probléme s potravinami si kladiš otázku, ako všetkých nasýtiť a nezničiť zdroje planéty. Riešenie ponúka napríklad v tom, že budeme jesť menej mäsa, alebo menej mliečnych a viac rastlinných výrobkov. Ponúka tiež možnosť zvýšiť produkciu potravín, ale aj napríklad menej plytvať jedlom. Ako vidno, niektoré kroky a riešenia, nie sú náročné. Pri ochrane biodiverzity kladie dôraz na územia, kde si príroda bude môcť od človeka oddýchnuť – doprajeme rastlinám a živočíchom divočinu. A tým vzniknú útočiská – ostrovy rozmanitosti a života. Môžeme však veľa robiť aj pre zvieratá a hmyz v našom okolí, od stavania búdiek, cez napájanie misiek s vodou, až po hmyzie hotely... Plastový odpad. Tam je to snaha, vyhýbať sa plastu, ak je to len trochu možné. Ak to možné nie je, tak triediť. Potom riešiť jeho skladovanie, aby neunikal do prírody. A z prírody ho stiahnuť a preniesť na skládku odpadu. Čo sa týka rýb. Dobrá správa je, že ich chováme viac, ako konzumujeme. Ale aj to napriek tomu dochádza k úbytku. Konzumácia rýb nie je jediný faktor, ktorý znižuje ich stav. Aj tu môžeme situácií napomôcť tým, že budeme jesť menej rýb, ale hlavne, že si budeme ryby vyberať. Niektoré druhy sú chované vďaka požieraniu iných rýb a tak skonzumujú obrovské množstvo, kým sa dostanú k nám na tanier. Povieme si, že je to len jedna ryba, ale koľko rýb sama zniesla zo sveta...

Slová nádeje zaznievajú aj na konci knihy. "Máme reálnu nádej, že všetky problémy vyriešime v nasledujúcich 50 rokoch. Keď všetko pôjde dobre, malo by to byť ešte za môjho života... Možno už budem stará, ale aj tak sa až dokonca budem o to snažiť... "

Hannah Ritchie pôsobí ako dátová analytička a vedúca výskumná pracovníčka v programe pre globálny rozvoj na univerzite v Oxforde.

Rok vydania: 2024, počet strán: 364, Jan Melvil publishing

15,99 €
nezahŕňa cenu dopravy