Nic mi není! Pomoc nepotřebuju!

Nič mi nie je! Pomoc nepotrebujem! Ako často počujeme tieto slová z úst niekoho, kto má problém a kto si z rôznych dôvodov nechce pripustiť, že ho má. A pritom, práve poznanie – že mám problém je východiskom pre liečbu. Ak mám problém, potom môžem s ním niečo robiť. Ak problém nemám, tak prečo mám niečo zmeniť? Ako veľmi tieto slovné zvraty poznajú blízki, ale aj priatelia človeka, ktorý má problém. A práve táto kniha hľadá odpovede na otázku, ako mu pomôcť.

Autor knihy ju napísal na podklade vlastnej skúsenosti – jeho brat ochorel duševným ochorením a autor knihy na vlastnej skúsenosti zažil, aké ťažké je niekoho presvedčiť, že má problém. Kniha preto prináša jeho vlastné skúsenosti, ale aj poznatky, ku ktorým časom dospel.

Okrem iného hovorí, že ide o bežný problém. Ukazuje prečo je tak ťažké prijať skutočnosť o ochorení. Prináša konkrétnu stratégiu, ako toho druhého zapojiť do liečby, dokonca aj keď má pochybnosti. V neposlednom rade hovorí o tom, ako byť na blízku, ako pomôcť, ako neprerušiť kontakt a vzájomné puto.

Kniha prináša množstvo rád, príkladov, odkazov a štúdií. Je trochu náročnejšia na čítanie, ale dá sa čítať po kúskoch. Prináša veľa informácií, ktoré treba obrátiť zo všetkých strán a zvážiť.

Táto kniha nedáva žiadne záruky, ale dáva nádej a prináša ďalšiu možnosť čo môžete urobiť pre niekoho, koho máte radi a kto si ubližuje...

„Snažil som sa mu ukázať... prosil som ho... postavil som ho pred hotovú vec (buď, alebo)... To že dotyčný o probléme nevie je spôsobené ochorením. Nie je to jeho voľba a ani racionálne rozhodnutie.“

Xavier Amador je klinickým psychológom, profesorom Kolumbijskej univerzity a riaditeľ LEAP inštitútu. V minulosti bol aj riaditeľom oddelenia psychiatrie v New York State Psychiatric Institute. Má za sebou 25 rokov praxe a je autorom 8 kníh. Autor žije v USA.

Rok vydania: 2019. Počet strán: 263. Portál

16,99 €
nezahŕňa cenu dopravy

Ak si chcete o knihe prečítať viac, kliknite na: https://dennikn.sk/blog/2206059/ako-pomoct-ak-clovek-pomoc-odmieta/