Nikdy nevieme, kde nájdeme odpoveď. A keď máme problém, hľadáme všade. Chceme nájsť riešenie. Niečo, čo zaberie. Nie je to zúfalstvo. Vtedy by sme nehľadali. Je v tom sila ducha, ale aj nádej.
Bolesť patrí k životu. Život bez bolesti si nemožno ani predstaviť. Otázkou je jej miera. Spravidla prichádza a odchádza. Keď príde, má tendenciu pohltiť celý náš svet. Celý náš svet sa zúži na bolesť. Bolesť hovorí veľa o nás, to ako k nej pristupujeme, ale aj to, aký máme k nej postoj…
Veľa hovorí o nás aj to, ako ju nesieme, ako jej čelíme a ako ju znášame, keď zavíta do nášho života. Spravidla je nevítaním hosťom. Hoci na začiatku je dôležitá pre "kalibráciu" nášho systému. A neskôr je aj znakom liečby a uzdravovania. Má veľa podôb a rozmerov.
Veľmi často je bolesť skúškou. Ako v nej obstojíme? Téma bolesti nie je populárnou témou v rozhovoroch. Skôr sa jej vyhýbame. Často sa dostane do centra nášho sveta, keď príde osobne. Ale nesnažíme sa aj vtedy jej dať košom? Potlačiť ju, vytesniť ju. Siahame po tabletkách. Nech čím skôr pominie a odíde preč. A to často bez toho, aby sme sa zamysleli nad tým, prečo vznikla a čo nám hovorí? Často je dôsledkom (niečoho). Alebo zrkadlom. Často je posledným varovaním. Ak nás už ani bolesť nevytrhne z bubliny, tak čo?
Bolesti čelíme v čase. A tým ako sa mení náš postoj k nej, mení sa aj náš pocit z nej. Jej prežívanie. Ak prežijeme silnejšiu bolesť, slabšej už nedávame taký dôraz. Vieme, že zvládneme viac.
Pre Jüngera bola bolesť poslednou hranicou autenticity – miestom kde padajú masky. V bolestivých okamihoch sa ukazuje skutočný charakter. Bolesť je hlbšie prepojená s bytím, než rozkoš. Utrpenie nás formuje hlbšie. Bolesť je bránou k transcedencií. Možno potrebujeme ešte čas, ale musíme ňou prejsť.
O bolesti je text malý rozsahom, ale nabitý filozofiou a existenciálnou hutnosťou. Je to surová kontemplácia nad utrpením, telesnosťou a moderným svetom. Bolesť je základným dotykom so skutočnosťou. Nie je tu priestor na ilúziu. Treba zanechať pohodlie a zažiť aj bolesť. Treba vedieť sa bolesti postaviť. Mení sa spôsob, ako bolesť prežívame. Je cestou k premene človeka. V bolesti sa môže zrodiť človek, ktorý bude lepší.
Ernst Jünger bol nemeckým filozofom bolesti, ale aj vojnovým veteránom, kritikom mnohých zmien, ale aj zástancom človeka a jeho prirodzenosti. Vťažkej dobe bol kritikom fašizmu, v povojnovej ére mal sklony k mystike. Mnohí ho poznajú pre jeho knihy s vojnovou tématikou.
Rok vydania: 2023, počet strán: 109, Minor