Omluvy, které zařveš, se nepočítají

V tomto prípade nejde o autobiografiu, ale o denník - ktorý si viedol muž ktorý má Aspergera.

Vyzerá to jednoducho, ale tak jednoduché to nebolo. Zo začiatku tu boli určité odlišnosti, ale kto sa občas nespráva zvláštne, alebo nemá svoje rituály a zvyklosti, ktoré sú pre mnohých zvláštne?

Manželka Davida dlho hľadala odpovede na otázku, prečo sa jej manžel správa určitým spôsobom a následne diagnostika potvrdila prítomnosť tejto poruchy, vniesla svetlo do hľadania odpovede na otázku, prečo sa správa tak inak...

Cenné na tejto knihe je, že v tomto okamihu nekončí, ale pokračuje. Ukazuje, ako muž začal s týmto problémom pracovať. Ako začal okresávať "hrany", dokonca niektoré prejavy Aspergera a ako to dokázal využiť pre svoj prospech, prípadne pre dobro ľudí okolo seba. Kniha tak dáva cenné rady do života, praktické návody, cvičenia a ukazuje, čo sa reálne dá robiť a zmeniť.

„Väčšina ľudí tak nejako intuitívne dokáže vytušiť, ako sa správať a ako zachádzať s ľuďmi – nepotrebujú sa to mechanicky učiť. Ja áno. Môj mozog nie je na také veci naprogramovaný. Ale bol som si istý, že ak začnem na tom pracovať – ak budem vytrvalý a budem sa snažiť, tak zlepším svoje správanie. Napriek problému som dokázal vyštudovať školu, nájsť si priateľov, ženu svojho života, nájsť si prácu a založiť rodinu. To nie je málo a zároveň dáva nádej, že s touto poruchou sa dá pracovať.“

Kniha hovorí o živote s Aspergerom. Miestami je to celkom vtipné a hlavne, ten príbeh, ten Vás nepustí. Je veľmi dynamický a dobre sa číta. Isté čaro knihe dáva, že ju napísal človek s Aspergerom. A tak nám približuje život a svet ľudí s touto poruchou.

David Finch získal titul inžiniera so špecializáciou na hudbu. Pracoval ako audioinžinier. V dospelosti mu bol diagnostikovaný Asperger. Žije v USA.

Rok vydania: 2021. Počet strán: 222. Portál

15,99 €
nezahŕňa cenu dopravy

Ak si chcete o knihe prečítať viac, kliknite na: https://dennikn.sk/blog/2273971/vztah-s-partnerom-ktory-ma-aspergera/