Muž, který nemohl přestat

Asi prvá nás napadne otázka: s čím nemohol prestať? Autentickosť názvu knihy pochopíme v okamihu keď si uvedomíme, že kniha je o živote s obsedantno – kompulzívnou poruchou. Jednou z čŕt tejto poruchy sú rituály a rôzne zabezpečovacie konania, ktoré doslova človeka spútajú a bránia mu normálne fungovať. Žije v zajatí určitého rituálu, vzorca, schémy a zvyku a ako hovorí názov knihy - nemôže prestať...

V tomto prípade ani tak nejde o autobiografiu, alebo o popis života s niekým, kto má túto poruchu. Hoci jej autor má túto poruchu a preto sa aj tejto téme venuje. Predovšetkým však ide o knihu, ktorá sa snaží skompletizovať, čo o tejto poruche vieme.

Vtieravé myšlienky má občas každý. Či už sa dotýkajú jedla, sexu, či násilného správania. Často ide o obsah, ktorý nás zaskočí a šokuje. Môže nás vyľakať. A bojíme sa, čo hovorí o nás. Niektorí sa z neho spovedajú. A pritom, ide o niečo bežné a prirodzené. Čo navyše nie je "naše".

V prípade že sa tieto myšlienky opakujú, potom človek v reakcií na ne si začne budovať obranu v podobe rôznych rituálov a zvykov. A tak sa rozvíja mechanizmus, ktorý sa spája s obsedantne – kompulzívnou poruchou. Už tu máme nielen vtieravé myšlienky, ale aj obranu proti nim. Boj s nimi ovládol náš život a stal sa jeho ústrednou témou. Náš záujem o ne a náš boj s nimi ich vyživuje a drží pri živote. Rituály a mechanizmy len pomáhajú ten tlak urobiť znesiteľnejším, aspoň na chvíľu. A zároveň v nás ten mechanizmus prehlbujú.

Kniha sa snaží komplexne priblížiť problematiku obsedantno – kompulzívnej poruchy. Od jej vzniku a diagnostiky, cez liečbu, až po terapeutické sedenia (v duchu KBT – kognitívno behaviorálnej terapie).

Asi každý pozná pesničku, ktorá zavítala do jeho života a ktorú nemohol dostať z hlavy. A teraz si predstavte, že nejde o pesničku, ale o myšlienku, tvrdenie, alebo obavu. Život s touto poruchou je nám bližší, než sme si kedy predstavovali a preto je dobré pochopiť, kde je tá hranica, kedy už máme problém a treba s ním pracovať.

David Adam pracuje ako novinár a redaktor časopisu Nature. Je tiež korešpondentom The Guardian pre oblasť vedy a medicíny. Zápas s obsedantne kompulzívnou poruchou, ale aj jeho profesia ho priviedli k napísaniu knihy, ktorej témou je práve táto porucha. Žije vo Veľkej Británií.

Rok vydania: 2018. Počet strán: 286. Portál

16,49 €
nezahŕňa cenu dopravy