Pečujte o svůj vztah... dokud se ještě máte rádi.

Často si želáme, aby sa zmenil ten druhý. A čakáme dosť dlho na to, aby sa zmenil. A čo keby sme to celé obrátili a začali u seba? Čo môžem urobiť preto, aby sa ten druhý so mnou cítil lepšie?

Ľudia často venujú svoj čas rôznym aktivitám a zabúdajú na to, že je dôležité venovať čas aj budovaniu vzťahu. Aby sme mali pekný vzťah, je potrebné ho udržovať a vyživovať. Jednoducho starať sa oň. Keď sa prestaneme rozprávať, keď sa prestaneme o vzťah starať, zmeníme sa s partnerom na spolubývajúcich. Prípadne spolubývajúcich s "výhodami".

Je oveľa ľahšie sa o vzťah starať, kým sa máme radi, než to robiť v okamihu, kedy sa ocitneme pred krachom a keď budeme mať menej síl. Nerezignujme na potrebu investovať do vzťahu a venovať sa tomu druhému. Ak rezignujeme, potom bude len otázkou času, kedy puto oslabne a prvá vážnejšia skúška vzťah pochová.

Partnerský vzťah je zemou, ktorá existuje len medzi dvoma ľuďmi, je zemou v ktorej možno nájsť dych berúcu krásu, aj suchopárne oblasti. V niektorých obdobiach tu je teplo a krásne a inokedy tu panuje krutá zima. Sú tu hory, ktoré je potrebné zdolať, ale aj zaujímavé ostrovy. Táto kniha poskytuje obecné popisy krajiny, avšak nie je zemou sama o sebe. To vy sami túto zem poznáte najlepšie a preto vy najlepšie viete, čo môžete urobiť. Kniha k tomu ponúka len inšpiráciu...

Táto kniha sa môže javiť ako pokračovanie tej predchádzajúcej. A skutočne sa v niečom dopĺňajú. Silnou stránkou tejto knihy je dôraz na komunikáciu, rozhovor a snahu pochopiť partnera. Nemenej podstatné je hovoriť o problémoch a hľadať riešenie. Dôraz sa tu kladie na zmenu uhlu pohľadu – učíme sa všímať si to pekné a dobré. V neposlednom rade pracujeme na sebe a snažíme sa rozlišovať – často do vzťahu vstupujú vonkajšie faktory.

Autor cez stránky knihy má velké pochopenie pre tlaky, ktorým čelí vzťah v súčasnosti a preto sa snaží párom pomôcť, aby zlepšili starostlivosť o seba navzájom. Kniha neponúka rýchle riešenia. Ale pomáha identifikovať vzorce a schémy, ktoré sú pre vzťah záťažou. Ak ich pochopíme, ak pochopíme ako sa ovplyvňujeme, potom nájdeme spôsob, ako problémy riešiť a navzájom si pomôcť a byť oporou. Kniha kladie dôraz na pár a ich vzťah.

Mattias Stølen Due je psychológom a terapeutom. Žije v Dánsku.

Rok vydania: 2018. Počet strán: 174. Portál

14,49 €
nezahŕňa cenu dopravy

Ak si chcete o knihe prečítať viac, kliknite na: https://dennikn.sk/blog/1316570/starajte-sa-o-vztah-kym-sa-este-mate-radi/