Podezřívavost a paranoidní myšlenky

V čase keď vznikala táto kniha, jej autori písali, že približne 1/3 populácie zápasí s podozrievavosťou a s paranojidnými myšlienkami. Otázkou je, čo s tým?

Zaujímavé je, keď čítam že Open office (veľký priestor s XY ľuďmi prakticky bez súkromia), zvyšuje riziko podozrievavosti. A vedie k asociálnemu správaniu – vyhľadávame priestory, kde je menej ľudí. Inak k tomuto má sklon veľa ľudí od pandémie. Necítia sa dobre medzi ľuďmi.

Od podozrievania je blízko k paranoji. Práve v paranoji je prítomná podozrievavosť, ale aj vzťahovačnost. Najčastejšie podozrievame iných, že nám chcú ublížiť.

Táto kniha sa snaží zodpovedať otázky, prečo máme sklon k podozrievaniu a čo je to paranoja. Autori sa snažia trpezlivo vysvetľovať otázky, ktoré sú s tým spojené. A predovšetkým hľadajú odpoveď, ako tieto problémy zvládnuť a prekonať. Kniha patrí do našej obľúbenej sekcie – Rádce pro život. Jej snahou je zrozumiteľným spôsobom priblížiť poruchu / ochorenie a ukázať, ako s ním žiť.

V knihe sa okrem iného dočítate: čo sú to podozrievavé a paranojidné myšlienky... prečo sú paranojidné... ako vznikajú a prečo sa objavujú... prečo sú spojené s úzkosťou? Ako s nimi pracovať už na začiatku... Ako naštartovať zmenu a mať niečo, čo ste už dávno nemali – dobrý pocit zo seba...

Kniha je vhodná pre človeka s problémom, pre jeho okolie, ale aj terapeutov, psychológov, či psychiatrov. Kniha je napísaná v duchu kognitívno – behaviorálnej terapie (KBT). Táto terapia kladie dôraz na zmenu zaužívaných vzorcov správania a ich nahradenie inými...

Autori knihy o nej hovoria, ako o prvom svojpomocnom radcovi do života (pri paranojidných a podozrievavých myšlienkach). Ako tiež hovoria, podozrievavosť je podceňována v spoločnosti a má pritom hojné zastúpenie. Aj preto je to pre nich dôležitá téma. A dôležité tiež je - čo s tým? O to viac, že podozrievavosť a paranoja majú blízko ku konšpiráciám...

Kniha ponúka veľa príbehov z praxe a zo života. Je tu veľa grafov, tabuliek, cvičení, ale aj usmernení.

Daniel Freeman je klinickým psychológom, prednáša v Londýne na King´s College. Na rovnakej univerzite pôsobí aj Philippa Garety ako profesorka klinickej psychológie. Jason Freeman je spisovateľom a editorom. 

Rok vydania: 2015, počet strán: 200, Portál 

7,99 €
nezahŕňa cenu dopravy