Podívejte se na sebe laskavě

Keď príde na pretras vina, vnímame ju ako stigmu, ako niečo čo človeka oddeľuje od ostatných a spoločnosti. Vina má bez pochýb svoje dôsledky. Mať výčitky, prežívať hanbu, či byť gniavený zlým svedomím, má svoje opodstatnenie a zmysel. Kým nás trápi vina, je to znakom toho, že sme vo svojom vnútri zodpovední. Otázkou je, ako s vinou pracovať a ako sa "zbytočne" netrápiť.

Vina je úzko spojená so zlým pocitom zo seba - ktorý poznáme ako zlé svedomie. To že sme niečo spôsobili a nemáme preto dobrý pocit zo seba, to je fakt. Zaujímavé je, že ten pocit previnenia a viny, hovorí niečo o nás – o tom, ako citlivé máme svedomie, ale aj ako dôležité sú pre nás hodnoty.

V čom je teda najväčší prínos Ilse Sand a jej knihy? Ilse nás vedie k tomu, aby sme prijali seba aj s chybami. Potom prijmeme vlastnú omylnosť, ale aj vinu ako niečo, čo patrí k životu. Nebudeme z toho robiť tragédiu, či osobné zlyhanie. Dokonca nám to pomôže pracovať na sebe a premieňať sa, pretože vďaka tomu spoznávame svoje slabé stránky, na ktorých možno popracovať. Ak prijmeme seba s láskou, potom aj vine dáme miesto, ktoré jej patrí. Nebude niečím tragickým. Nemáme radi ten pocit viny a hanby. Ale tieto pocity hovoria o tom, že sme ešte citliví a vieme rozlišovať dobro od zla. A to je pozitívne. Kým cítime, sme na tom dobre…

V samotnej knihe je množstvo praktických cvičení a zamyslení, ktoré Vám pomôžu nájsť svoj zdravý stred. Ale je tu aj veľa názorných príkladov, v ktorých sa možno nájsť a spoznať rôzne vzorce a schémy, ktorými sa riadime v živote.

Ilse Sand je dánska psychoterapeutka, ktorá sa dlhodobo zaoberá problémom prehnanej citlivosti. Má vlastnú psychoterapeutický prax. Autorka žije v Dánsku.

10,99 €
nezahŕňa cenu dopravy

Ak si chcete o knihe prečítať viac, kliknite na: https://dennikn.sk/blog/2622547/ako-sa-zbytocne-netrapit/