Ak chcete schudnúť, mať viac síl, radosti a vnútorného pokoja… ak chcete znížiť riziko prepuknutia závažných ochorení a dožiť sa vyššieho veku. Potom je táto kniha určená pre Vás…
Okamih kedy chceme spať a kedy bdieť, určujú dva základné faktory. Naše vnútorné hodiny (cirkadiánny rytmus) a chemická látka ktorá sa tvorí v mozgu a vytvára spánkový tlak.
Čím sme dlhšie hore, tým väčší je spánkový pretlak – a sme viac unavení. Až nakoniec nás únava poženie do postele.
Za spánkový tlak je zodpovedná látka adenozín. Jej koncentrácia sa zvyšuje každou minútou, čo sme hore. A čím je vyššia jeho hodnota, tým viac túžime po spánku. V určitom okamihu je táto túžba veľmi silná.
Keď dôjde k striedaniu dňa a noci, náš mozog (suprachiazmatické jadrá) začne vylučovať hormón melatonín.
Zvyšovanie hladiny melatonínu vedie k príprave na spánok. Melatonín nie je zodpovedný za kvalitu spánku. On nás len postrčí k tomu, aby sme išli spať a aby sme ľahko zaspali.
Existujú dva druhy spánku. Presnejšie existujú dve fázy. REM A NREM. Tieto dve fázy sa plynulo striedajú počas noci. REM spánok je plytký, je podobný stavu vedomia. NREM spánok je hlboký a nadväzuje na REM.
Čím dlhšie sme hore, tým viac sa nám chce spať. Nie celkom. Ak sme hore celý deň a celú noc, tak nadránom je náš organizmus stimulovaný príchodom nového dňa. Hoci sme nespali, organizmus sa prebúdza k životu, akoby ho čakal normálny pracovný deň. To na chvíľu oklame našu únavu a máme pocit, že sme únavu prekonali a môžeme sa tváriť, že sa nič nestalo. Ale je to len klam. Onedlho nás únava doženie.
Nedostatok spánku vedie k poklesu pozornosti. A v istom okamihu k mikrospánku. Organizmus si pýta svoje. Mikrospánok trvá len niekoľko sekúnd, je však spojený so stratou bdelého stavu. Jednoducho prestanete vnímať svet okolo seba a ocitnete sa, akoby vo fáze hlbokého spánku. Je to dosť krátke obdobie na to, aby ste si stihli oddýchnuť a dosť dlhé obdobie na to, aby ste sa vlastnou nepozornosťou pripravili o život.
Mnohí ľudia pri probléme so spánkom siahajú po liekoch. Žiadne tabletky, ani tá najnovšia generácia, však nedokážu zabezpečiť dobrý spánok. Sú skôr založené na tlmení a útlme. Budete ako mátoha, ale aj keby ste zaspali, budete mať málo NREM fázy spánku. Jednoducho bude to len slabá náplasť.
Čo teda môžeme urobiť preto aby sme sa dobre vyspali? Čo to je spánková hygiene? Aké konkrétne kroky môžeme urobiť pre dobrý spánok? A čo nám hrozí, ak sa dlhodobo nedokážeme dobre vyspať? Aký je dopad na náš organizmus a aké konkrétne zdravotné ťažkosti môžeme očakávať? To všetko prináša táto kniha…
Matthew Walker je profesorom neurovied a psychológie na Kalifornskej univerzite v Berkeley. Je tiež riaditeľom univerzitného spánkového laboratória a pôsobil tiež ako profesor psychiatrie na univerzite na Harvarde. Skúmaniu spánku zasvätil 20 rokov svojej kariéry. Na túto tému publikoval stovky štúdií.
Rok vydania: 2018. Počet strán: 412. Portál