Překonejte strach z opuštění

Za bežných okolností nás asi nikdy nenapadne predstava, že by nás ten druhý opustil. Dokonca aj mnohí ktorí mali nefunkčný vzťah, boli nakoniec prekvapení, že ten druhý odišiel.

Strach z opustenia sa spravidla objavuje v dvoch prípadoch – keď vzťah prechádza náročným obdobím a je oslabený, ale predovšetkým, ak nesieme v sebe pochybnosť o tom, že by sme mohli mať vzťah, ktorý vydrží.

To prvé je pochopiteľné – ak je oslabená sila ktorá tých dvoch spája, alebo ak už vyčerpali zdroje, ktoré im dávali silu byť spolu. Preto je vhodné sa o vzťah starať a nebrať prítomnosť toho druhého ako fakt.

A to druhé – má korene v detstve. Existuje viacero okolností, kedy dieťa nebolo prijaté, milované, akceptované, dokonca bolo zanedbávané či zneužité a tak si nesie do dospelosti pochybnosť o tom, či by ho niekto niekedy mohol milovať a či by jeho vzťah mohol pretrvať.

A tak stačí málo, dokonca nemusí ísť o aktivitu partnera, stačia pochybnosti a projekcia a objaví sa strach z opustenia. Dnes si priblížime ako s týmto strachom z opustenia pracovať.

V knihe sa dozviete, aké scenáre a schémy vedú k takýmto pochybnostiam. Čo je to schéma. Ako sa mení v presvedčenie. Aké presvedčenia najčastejsie prijímame do života. A ako s nimi “naložiť”. Ako zistiť, že si nesieme takéto presvedčenie? Čo je to projekcia a ako zasahuje do vzťahu. A v neposlednom rade, čo urobiť preto, aby nám strach a obavy nezničili vzťah…

Michelle Skeen pracuje ako terapeutka v San Franciscu. Zameriava sa na párovú terapiu. Pri práci kladie dôraz na schematerapiu, ale aj kognitívno – behaviorálnu terapiu. Pravidelne pomáha ľuďom ako rozhlasový terapeut – má svoju reláciu v rádiu.

Rok vydania: 2021, pocet strán: 192, Grada.

11,99 €
nezahŕňa cenu dopravy
Ak si chcete o knihe prečítať viac, kliknite sem: https://dennikn.sk/blog/2475239/ako-prekonat-strach-z-opustenia/.