Prožitek hor a zkušenost smyslu

Viktora Frankla ľudia poznajú ako psychiatra a autora koncepcie o logoterapií a teda o hľadaní zmyslu. Málokto o ňom vie, že bol aktívny turista, horský vodca a horolezec. Táto útla knižka ukazuje Frankla z uhla, ktorý je menej známy.

V čase vzniku knihy a jej prekladu úvod do nej napísal vtedy ešte málo známy Marek Vácha. A je tu rovnako výstižný a obohacujúci, ako ho poznáme z neskoršieho obdobia z jeho kníh. Ako píše, tým jediným s kým horolezec súperí, je on sám (a jeho strach). Hora nie je súperom.

Čo ma priviedlo k horolezectvu? Pýta sa Frankl – kladie si rečnícku otázku. A odpovedá si – strach z neho. A či si človek má nechať všetko od seba? Nemá byť silnejší než strach? Obavy, predstavy, myšlienky... človek potrebuje napätie, aby mohol rásť. Viac už nemôžem z knihy prezradiť...

Frankl tu hovorí, ponúka svoje reflexie o živote a o vnútornom raste ktorý je možný, napriek okolnostiam. Tým sa vraciame k jeho logos – zmyslu.

Viktor Frankl bol profesorom neurológie a psychiatrie vo Viedni a profesorom logoterapie na univerzite v Kalifornií. Je tvorcom logoterapie a existenciálnej analýzy. Žil v Rakúsku.

Rok vydania: 2023. Počet strán: 40. Cesta

9,99 €
nezahŕňa cenu dopravy

Ak si chcete o knihe prečítať viac, kliknite sem: https://dennikn.sk/blog/783455/terapia-horami/.