Rozhodnout se pro lásku

Kniha je napísaná na podklade skúsenosti z párovej terapie a poznatkov neurovedy a koncepcie vzťahovej väzby. Neuroveda nám pomáha pochopiť, ako náš rozum funguje a vo vzťahoch - čo je pre nás dôležité. Vzťahová väzba hovorí o prirodzenej potrebe sa na niekoho naviazať, mať k nemu vzťah a s tým je spojená potreba bezpečného prostredia a dôvery. Autor tu hovorí o “párovej” bubline. Vzťah tých dvoch je intímny a v mnohom skrytý pred inými. Má vlastnú dynamiku. 

Kniha je venovaná všetkým, ktorí momentálne vo vzťahu neprechádzajú ľahkým obdobím, majú pochybnosti, necítia sa dobre, prípadne pozorujú, že niečo nefunguje. Hovorí o vzájomnom boji, bolesti, ale aj frustrácií, no predovšetkým hovorí, čo môže byť za tým…

Čo má autor na mysli? Nevedomie. Aj v podnázve knihy toto slovo rezonuje - nedovoľte svojim nevedomým reakciám, aby ničili váš najdôležitejší vzťah.

V prvom príhovore rezonujú slová: pri párovej terapií skôr či neskôr prichádza na scénu zistenie, že problémy ktoré ti dvaja riešia sú ťažko uchopiteľné, pretože sú z nevedomia. Dôraz je pritom aj na citovú väzbu - skúsenosti z obdobia pred vzťahom, ovplyvňujú vzťah. To ako sme boli prijatí a milovaní pred tým. To si do vzťahu prinášame. Ten "nový" akoby na to nadviazal, hoci o tom nevie. A my pokračujeme vo svojom postoji, hoci milujúca osoba sa zmenila. Keď prvý vzťah stroskotá, všetky nasledujúce sa budú niesť s ?, či ten nový vzťah pretrvá. Pokračujeme v skúsenosti, ak sa nerozhodneme problém pomenovať a uzdraviť.

Stan Tatkin je odborným asistentom na katedre rodinného lekárstva na Kalifornskej univerzite. A pôsobí tiež na fakulte psychológie na univerzite v Santa Barbare. Vyučuje a pôsobí ako supervízor. Rozvíja koncepciu psychobiologického prístupu k párovej terapií (PACT).

Rok vydania: 2022, pocet strán: 223, Triton.

16,99 €
nezahŕňa cenu dopravy