Síla nicnedělání

Pre mnohých už len tá predstava znie tak provokatívne, priam hanebne. V dnešnej rýchlej dobe, kedy žijeme v jednom kolotoči a máme pocit, že nič nestíhame. Nič nerobiť? A ešte z toho načerpať silu?

Práve táto predstava je jadrom tejto knihy. Tak ako potrebujeme aktivitu, potrebujeme aj oddych. Oddych nám dáva silu vykonávať aktivitu a počas aktivity "spotrebujeme" silu, ktorú sme počas oddychu získali. Potrebujeme oddych, aby sme mohli podať výkon. Ak prestaneme oddychovať, bude klesať naša výkonnosť. Možno budeme aktívni stále, ale ten výkon nebude stáť za veľa. Nepotrvá dlho a napriek neustálej aktivite, dokážeme toho menej, ako keby sme aj oddychovali.

Autor knihy sa zaoberá tým, čo sa s nami deje, keď oddychujeme. Prečo vlastne oddych potrebujeme. Sila a výkonnosť, sú len jedným rozmerom oddychu. Autor vďaka svojej profesií ide poza výkonnostný rozmer oddychu a objavuje ho ako priestor, ktorý dokáže pohladiť našu dušu a vytvoriť nám priestor pre zamyslenie sa nad sebou a svojím životom. Nie preto, aby sme niečo stratili, ako sa často obávame, ale preto, aby sme získali.

Oddych bol v minulosti nedeliteľnou súčasťou života. Bol jeho dôležitým prvkom. Bol aj posvätným časom. Až v modernej dobe sme ho poslali do minulosti.

Odpočinok upadol do nemilosti. Ospravedlňujeme sa zaň, akoby to bol hriech. Obhajujeme ho, akoby to bol zločin. A čo je horšie, staviame sa k nemu, akoby sme sa mohli bez neho zaobísť. Zašlo to dokonca tak ďaleko, že aj únava sa považuje za niečo neprípustné...

Odpočinok nie je niečím zbytočným a nežiadúcim. Je darom. Dáva životu kvalitu a chuť.

Kniha ponúka skôr zamyslenia, než praktické cvičenia. A predsa sa nakoniec svojím posolstvom zarezáva pod kožu. Čo keby sme odpočinku vrátili v našom živote miesto, ktoré mu patrí? Možno zistíme, že čas plynie pomalšie...

Tomas Sjödin pôsobí ako kňaz vo Švédsku.

Rok vydania: 2021. Počet strán: 149. Portál

12,49 €
nezahŕňa cenu dopravy