Sladkobol

Novinka

Existujú ľudia, ktorí radi trpia. Pre nich nie je táto kniha. A existujú ľudia, ktorí sa radi ľutujú. Ani pre nich nie je táto kniha. Hoci jej názov evokuje sladkosť bolesti.

Je prirodzené, že v našom živote sa strieda úspech a neúspech, šťastie a nešťastie, radosť a smútok… ten pohyb medzi protikladmi nám pomáha uvedomiť si hodnotu toho, čo sme stratili, ale aj toho, čo máme. Vieme, že to nie je samozrejmosť.

Človek ktorý rád trpí, ten v bolesti našiel slasť. Ten kto sa rád ľutuje, tiež našiel útechu v bolesti. Sebaľútosť ktorá pretrváva, je blízka utrpeniu, ktoré človek vyhľadáva a teda určitému masochizmu.

Tak prečo táto kniha hovorí o sladkosti bolesti? Pretože v určitej miere patrí k životu. A žiaľ, zabudli sme na to. V dobe ktorá kladie do popredia ideál dokonalosti a úspechu, nie je priestor na nedokonalosť a neúspech. Táto kniha pomáha človeku prijať svoju slabosť, svoje slabé stránky a vedie ho k tomu, aby na nich pracoval a časom ich pretvoril na silné. A túto skúsenosť premenil na niečo pekné. Bolesť, práca na sebe, prekonanie ťažkostí - vďaka tomu vnútorné rastieme a lepšie chápeme druhých a lepšie sa dokážeme do nich vcítiť. Aj vďaka zlyhaniam sa stávame lepším človekom.

Autorka knihy hovorí, že túžba a zármutok nás obohacujú a dotvárajú. Túžba sa rodí tam, kde niečo chýba. A po naplnení je potrební nedostatok, aby sa znovu objavila. Je to prirodzené. Zármutok je spojený s tým, čo sme stratili. Je svedectvom o hodnote toho, čo pominulo. A svedectvom o tom, ako veľmi sme milovali. To človeka poznačí. Ale zároveň ho často inšpiruje niečo rozvinúť a v niečom pokračovať. Príbeh nekončí.

Kniha v jednotlivých kapitolách pomáha/ sprevádza pri témach ako: smrť, strata lásky / partnera, vzťahy na pracovisku, trauma, vzťahy v rodine, kríza v živote a jeho vyvrcholenie, smútok a melanchólia. Sú to témy ktorými žijeme v práci, ale aj vo vzťahoch.

Sladká bolesť. To je “tendencia upadať do stavov ktoré sa spájajú s túžbou, s dojatím a so žiaľom… je to akútne uvedomenie si času, ktorý beží… a uvedomenie si krásy sveta… je to tiež uvedomenie si skutočnosti, že svetlo a tma, zrodenie a život a teda aj sladkosť a bolesť sú prepojené “. Tragédia života je nevyhnutné spojená s jeho nádherou. Len ten kto má, môže stratiť… je ťažké si predstaviť krásu, ktorá by nebola spojená s melanchóliou…

Kniha pomáha bolesť uchopiť, prijať a pretvoriť. Na niečo zmysluplné. Bolesť je cestou k ľudskosti, k zrelosti, ale aj k druhému človeku. Rany zbližujú, pomáhajú pochopiť a navzájom uzdraviť, ak nedovolíme bolesti, aby sme zatrpkli… to že bolesť možno premeniť, je jadrom tejto knihy…

Kniha ponúka hľadanie odpovedí na otázky: ako premeniť bolesť v kreativitu? Prečo potrebujeme smútok? Prečo túžime po dokonalosti? Ako súvisí kreativita so zármutkom a s túžbou? Ako sa vyrovnať so stratou? Kde sa vzal prehnaný pozitivizmus? A ako sa mu postaviť? Má zmysel predlžovať život a snívať o “večnosti”? Aký je zmysel smútku a pominuteľnosti? Ako to čo je umlčané, ako sa to hlási o život. A ako sa vrátiť k sebe?

Susan Canin najprv študovala na univerzite v Princetone a potom na Harvarde. Jej prax a prednáškovej činnosť nakoniec viedli k čestným doktorátom na obidvoch univerzitách. Pravidelne publikuje v The New York Times a v Psychology Today. Žije v USA.

Rok vydania:  2024, počet strán: 288, Jan Melvil publishing

14,49 €
nezahŕňa cenu dopravy