Strach a úzkost a jak na ně

Vypredané

Chcel som, aby v ponuke bol tento titul pre osobu jej autora, ktorý je dnes už klasikom – Radkin Honzák.

"V mnohých prípadoch úzkostných prežitkov nejde o psychickú poruchu, ale len o reakciu na životnú udalosť, životnú pozíciu, stratu cieľov a stratu zmyslu života."

"Každý má svoj strach..." A táto veta je kľúčom k problémom spojených so strachom a úzkosťou.

"Z evolučného hľadiska sú strach a úzkosť veľmi užitočné, pretože prichádzajú vo chvíľach ohrozenia a vďaka nim je mozog pripravený reagovať a zasiahnuť." Problémom je, ak tento pocit ohrozenia sa objavuje v situácií, ktorá nie je ohrozením, alebo nie je takým ohrozením. Akú úlohu má strach a úzkosť? Kde je ich miesto? Aké sú ich zdravé hranice? A čo môžeme urobiť? Ako sa brániť? Vieme si ich držať od tela a vybudovať si s nimi zdravý vzťah?

Čo všetko sa v knihe dozviete? Vplyv stresu na imunitný systém. Aké sú prejavy úzkosti. Aké sú možnosti liečby, vrátane "tabletiek", ale aj psychoterapie. Existujú relaxačné postupy, ako úzkosť oslabiť... Čo to je generalizovaná úzkostná porucha? Ako vyzerá sociálna fóbia? Podoby agorafóbie... Obsedantno – kompulzívna porucha. Posttraumatická porucha. Hypochondria a zmiešaná úzkostne depresívna porucha...

Pán Honzák už má za sebou dlhé roky praxe. Kniha tak prináša životnú múdrosť, isté obzretie sa za tým všetkým, veľa skúseností a aj schopnosť pozrieť sa na problémy s odstupom. Je známy svojou myšlienkou – "človek vydrží viac ako zviera, len musí dostať príležitosť..."

Radzim Honzák je známy ako psychiater. Dlhé obdobie sa venoval psychosomatike. Od roku 1989 viedol Oddelenie lekárskej psychológie, psychoterapie a psychosomatiky na lekárskej fakulte univerzity Karlovej. Potom pôsobil v Psychiatrickej nemocnici v Bohniciach. Dlhodobo píše knihy, ktoré zaujímavým spôsobom približujú dôležité témy. Odovzdáva tak skúsenosti širokej populácií. Dokonca píše blogy...

Rok vydania: 2023. Počet strán: 111. Vyšehrad

11,99 €
nezahŕňa cenu dopravy