Tajemství vůní a chutí

V dnešnej uponáhľanej dobe máme málo času na všetko. Máme málo času na stravovanie, ale aj zmyslové prežívanie nášho života. A prichádzame preto o veľa zaujímavých podnetov.

V knihe sa dozviete, ako vnímame svet vôní a chutí, ako naše zmysly ovplyvňujú to čo cítime a vnímame. Ako ovplyvniť kvalitu zážitku a ako si vedieť veci viac vychutnať...

Ak chceme bystriť svoje zmysly, potom potrebujeme čo najviac skúšať a objavovať vône a chute. Potom dokážeme vnímať celú rozmanitosť. To sú tí vychutnávači, ktorí dokážu určiť ešte aj druh dreva, z ktorého bol sud v ktorom zrelo víno…

Vôňa nás zasahuje na nechránenom mieste tím, že obchádza naše vedomie. A to často využívajú obchodníci. Vôňa predáva. Podľa prieskumov zákazníci trávia viac času a viac nakupujú tam, kde sa cítia príjemne.

Existujú vône, ktoré nás pomerne rýchlo prenesú na iné miesto. Doslova. Napríklad vôňa bábovky a jablkového závinu. Často sa spájajú s domovom, či s návštevou starých rodičov. V tomto prípade už nejde len o jedlo :).

Asi poznáte ľudovú múdrosť o tom, že jedia oči. Hlad má veľké oči :). V skutočnosti je zrak dôležitý pre vychutnávanie. Preto sa kladie taký veľký dôraz na aranžovanie jedla a celkovo prestieranie. Už samotný zrak dokáže potešiť, zasýtiť, ale aj umocniť zážitok.

Naši predkovia hovorili, že jedlo treba konzumovať pomaly. Nemali informácie o dôležitosti prežúvania, skôr bolo za tím skutočnosť, že jedla bolo málo, tak ho chceli jesť čo najdlhšie. My by sme sa mohli posunúť k jeho vychutnávaniu…

Kto by to bol povedal, že svet chutí a vôní skrýva toľko tajomstiev a receptov na vychutnávanie a kvalitnejšie prežívanie radostí, ktoré život prináša. Pred prečítaním knihy by som nepovedal, že je možné toľko a tak pútavo hovoriť o vychutnávaní a o tom, ako tieto veci na nás vplývajú.

Hanns Hatt po štúdiu medicíny a ľudskej fyziológie sa rozhodol pre akademickú kariéru a pôsobí ako profesor bunkovej biológie na univerzite v Bochume. Patrí k najznámejším odborníkom na svet vôni a pachov vo svete. Regine Dee pôsobí ako novinárka a píše vedecké články z rôznych oblastí.

Rok vydania: 2021. Počet strán: 144. Portál

10,99 €
nezahŕňa cenu dopravy