Tělo sčíta rány

Vypredané

Témou tejto knihy je trauma. Mnohí máme skúsenosť s traumou a často máme skúsenosť s rôznymi traumami. Čo je to trauma? Ako sa líši od posttraumatickej stresovej poruchy, ktorá je reakciou na traumatickú udalosť? Telo spočíta rány. Naozaj ich spočíta. Spočíta nám to, každú ranu, ktorú sme utržili a s ktorou sme sa nevysporiadali…

Človek prežil traumu a jeho svet sa rozbil na množstvo úlomkov. Každý z nich je dôležitý, ale nepohne sa ďalej, kým ich nepozbiera. Človek ktorý prežil traumu, ostáva v traume. Môže ubehnúť aj 20 rokov, ak nenašiel cestu von, akoby ostal žiť v čase kedy sa to celé stalo. Mentálne, myšlienkovo a pocitovo.

Trauma je silným zážitkom. A keďže nie je spracovaná a integrovaná do životného príbehu, neustále sa pripomína a to pomocou nočných môr a cez deň pomocou flashbackov. Cez noc sa hlásia k životu už len preto, lebo sú. A cez deň?

Môžu sa objaviť samé od seba. Veď tá skúsenosť nás nemusí desiť len v noci. Ale je tu veľa vecí, ktoré ju môžu vyvolať.

V snahe vyrovnať sa s traumou, sa vypnú časti mozgu zodpovedné za vnútorné pocity a emócie (ktoré súvisia so strachom). Ľudia v snahe vypnúť všetko spojené s traumou – utlmili pocit, že žijú.

Človek ktorý prežil traumu, akoby stále ostal v pohotovosti. Je to veľmi únavné. Neostáva mu energia a priestor na to, aby mal radosť zo života a čas na vzťahy, alebo záľuby.

S traumou sa často spájajú somatické príznaky. Akoby duša plakala (hoci neexistuje príčina v tele). K takýmto prejavom patrí chronická bolesť chrbáta a krku, migréna, fibromyalgiou (bolesť rôznych častí tela a vyššia citlivosť na tlak), tráviace problémy, syndróm dráždivého tračníku, chronická únava a astma.

Trauma mení to, ako myslíme a cítime. Čo môžeme urobiť preto, aby sme trauma spracovali a aby sme znovu žili svoj život? Všetky tieto veci rieši táto kniha. Bohatá obsahom a poznatkami.

Bessel van der Kolk pôsobí ako psychológ a profesor psychiatrie na Bostonskej univerzite. Výskumom posttraumatickej poruchy sa zaoberá už 50 rokov. Je zakladateľom centra traumatu. Žije v USA.

Rok vydania: 2021. Počet strán: 496. Portál

27,49 €
nezahŕňa cenu dopravy

Ak si chcete o knihe prečítať viac, kliknite na: https://dennikn.sk/blog/2441133/telo-spocita-rany-alebo-ako-prekonat-traumu/.