Tma

Prečo v nás samota vyvoláva strach? Čo sa odohráva v našom tele, keď sme dlhšie vystavení tme?

Tieto otázky viedli nórsku novinárku Sigri Sandberg k tomu, aby strávila niekoľko dní na nórskych horách a počas polárnej noci. Inšpiráciou jej boli aj zápisky a denník Christiane Ritterovej, ktorá pred druhou svetovou vojnou strávila s manželom rok na Špicberských ostrovoch.

Kniha je kombináciu denníka a zápisníka. Môžete Sigri sprevádzať na jej pobyte v tme. Ona sa s Vami delí o svoje zážitky a zároveň formuluje svoje myšlienky a zamyslenia o tme.

Aj v našich končinách dochádza k rozvíjaniu terapie tmou. Keď je organizmus v útlme, keď sú našim zmyslom neprístupne podnety z vonka, viac sa k slovu dostávajú podnety z vnútra. Často sú to "veci", ktoré sme prehliadli, ktoré nedostali pozornosť, ale aj potlačené veci. Či už ide o skrytý poklad, alebo niečo čo je potrebné uzdraviť, všetko sú to dôležite "veci", s ktorými treba pracovať.

Podľa Sigri je tma aj upokojujúca, je láskavá a zároveň nás privádza k podstate. Núti nás ísť do hĺbky. Prečo by sme ju nemohli prijať, ako základnú súčasť nášho života?

Žijem v Nórsku, v zemi polárnej noci. Máme chatu vysoko v horách. Je tam tma a svietia hviezdy. Zbalím si ruksak a pôjdem tam. Hľadať prirodzenú tmu, poučiť sa o nej a o nočnej oblohe a zistím, ako dlho tam vydržím...

Tmy sa bojíme. A čo ak hovorí niečo dôležité o nás?

V jednom dôležitom okamihu, po dlhej tme. „Tie dni boli neskutočne dlhé, sa objavila myšlienka, či skôr obava – čo ak slnko už nikdy nevyjde? Čo ak zostane tma? Zdanlivo nevinná otázka a predsa privádza k podstate – čo prichádza a odchádza a čo zostáva. Tma je len nástrojom, plátnom na ktorom sa zrkadlí náš svet... V tom je podobná tichu. Aj ticho je len nástrojom, cez ktorý sa k slovu hlási náš svet...“

Nakoniec – na konci knihy sa Sigri zdieľa o svoje poznatky – čomu sa naučila počas pobytu v tme, čo si váži na tme a ako sa zmenil jej život.

Sigri Sandberg pracuje ako novinárka. Inšpirovaná príbehom Christianne Ritterovej sa utiahla do tmy vysokohorskej chaty, aby sama na sebe preskúmala pobyt v tme a ako to ovplyvňuje náš život. Žije v Nórsku.

Rok vydania: 2020. Počet strán:159. Portál

11,49 €
nezahŕňa cenu dopravy

Ak sa chcete o knihe dozvedieť viac, kliknite na: https://dennikn.sk/blog/2467334/terapia-tmou/