Úleva od bolesti

Novinka

Keď sa o slovo prihlási bolesť, takmer automaticky siahneme po tabletkách od bolesti. Bolesť je nevítaný hosť, ktorého sme sa naučili potláčať a vytesniť. Pozornosť jej spravidla venujeme až v okamihu, keď to trvá dlho, alebo keď lieky nezaberú, či prestali účinkovať. Aké sú jej úlohy a môže byť prínosom?

O bolesti možno povedať dva fakty. Keď sa objaví, často všetku pozornosť upriami na seba. Akoby nič iné neexistovalo. Všetko, celý svet sa zúži na bolesť. Preto sa tak snažíme ju "poriešiť". A druhý fakt – jej prežívanie je subjektívne. To čo jeden ešte necíti, druhého bolí. A to čo druhého bolí, pre iného je už neznesiteľné. A keď už bolí, bolesť je skutočná.

Kniha pána Zinna sleduje dve roviny. Jednak rozvíja a predstavuje mindfulness a to s dôrazom na bolesť. A druhou rovinou je bolesť. Problém a rozmer bolesti. Môže mindfulness zmierniť, či odstrániť bolesť? Môže, ale nie je všeliekom.

Snaha vytesniť a potlačiť má svoje limity. Mnohé lieky nie je možné brať dlhodobo. Majú určitý dopad na organizmus. Alebo im nestačí dych na bolesť. Pomáhajú, ale nie úplne. Či chceme, alebo nie, nakoniec bolesti čelíme zoči voči.

Zinn v knihe a v praxi rozvinul program všímavosti, ktorý trvá 8 týždňov. V knihe nájdete k tomu viac podrobností a odkazov. Osem týždňov. To nie je tabletka ktorú zapijete s vodou a účinkuje bezprostredne. Pracovať na práci s bolesťou treba dlhodobo, ale aj účinok potom bude dlhodobý. Čokoľvek čo má hodnotu, požaduje úsilie – niečo preto treba urobiť.

Je rozdiel medzi bolesťou a utrpením. Bolesť je stav. Niečo nás bolí. Utrpenie je voľba. Keď sme zranení, cítime bolesť. Keď nás bolesť ovládne a spúta, trpíme. To čo sa stalo zhoršujeme tým, ako k tomu pristupujeme. Ako by sme to zosilnili…

Číslo sedem býva znakom plnosti. Pán Zinn v knihe prináša sedem princípov – krokov, ako bojovať s bolesťou.

Je to taký paradox, ale vrcholom mindfulness pri boji s bolesťou je pomôcť nám nájsť miesto, kde budeme v bezpečí a kde môžeme načerpať silu. Je to taký paradox. Bolesť má tendenciu nás spútať a zúžiť náš svet na bolesť. Akoby nič iné neexistovalo. Mindfulness nás učí postrážiť si / zachovať všetky tie miesta, ktoré sú pre nás potechou a hovoria, že bolesť je len jednou časťou nášho príbehu. A tie ostatné úlomky nám dávajú silu žiť, dokonca aj bolesť zvládnuť. Viac v knihe...

Jon Kabat-Zinn je emeritným profesorom medicíny na Lekárskej fakulte Univerzity v Massachusetts, je zakladateľom Centra pre všímavosť a tiež Nemocnice pre redukciu stresu. Profesor Zinn stojí za programom Mindfulness-based stress reduction (MBSR), ktorý stojí na všímavosti a uplatňuje sa ako terapeutický smer. Vďaka Zinnovi sa mindfulness uplatňuje v lekárskych centrách po celom svete. Za svoju prácu získal množstvo ocenení. A jeho knihy boli preložené do 30 jazykov.

Rok vydania: 2024, počet strán: 200, Portál.

15,49 €
nezahŕňa cenu dopravy

Ak si chcete o knihe prečítať viac, kliknite sem: https://dennikn.sk/blog/2949470/sila-ducha-alebo-zivot-v-pritomnosti/