Umění být nešťastný

Kto už by chcel byť dobrovoľne nešťastný? Keď sme nešťastní, túžime po šťastí. Ak netúžime, tak len preto, že sme frustrovaní a v depresií... Prečo by niekto nazval svoju knihu – umenie byť nešťastný? Pretože ide o provokatívny pohľad na to, ako si kazíme život.

Autor knihy hovorí, že ak si šťastie stanovíme ako cieľ, tak ho nedosiahneme. Šťastie samo o sebe nie je cieľom. Je odmenou za to, že žijeme svoj život.

Smútok patrí k životu, ale nemá ísť o dlhodobý jav. Šťastie patrí k životu, ale nedokázali by sme si ho vychutnať, ak by sme boli šťastní stále. Aj istá osamelosť a problémy patria k životu. Je potrebné, aby sme niečo uniesli a neutekali s každým problémom za niekým v našej blízkosti. Len tak získame istú odolnosť a a len tak nás niečo nerozhodí.

Autor knihy ukazuje na zmysel života ako na smer, ktorým treba ísť. A ktorý nakoniec ako odmenu nám dáva pocit šťastia. Ten nakoniec prežívame tu a tam, keď sa nám niečo na tejto ceste podarí. Je to akési prvé ovocie putovania za našim vlastným šťastím. Píšem našim vlastným, preto náš recept je originálny. Nepomôže mi byť niekým iným, musím byť sám sebou.

A jednou z prekážok k šťastiu, je to vlastne paradox. Ale jednou z prekážok je myslieť len na seba. Ak budeme myslieť na seba, nebudeme šťastní. Teda nebudeme skutočne šťastní. Prečo? Odpoveď ponúka kniha :)

Celá podstata knihy sa dotýka troch kľúčových slov: šťastie, nešťastie a zmysel. Ako navzájom súvisia, ako sú prepojené a ako sa "potrebujú", to všetko približuje kniha.

A možno nakoniec dospejeme k presvedčeniu, že dôležitejšie než naše šťastie, je smerovanie našej civilizácie, našej spoločnosti a ľudí okolo nás. A možno od dôrazu na seba, objavíme svet iných. A objavíme šťastie v plnej podobe...

Kto by to bol kedy povedal, že zamyslenie o nešťastí, nás privedie k šťastiu...

Dirk de Wachter pôsobí ako psychiater a psychoterapeut v Univerzitnom centre v meste Leuven. Práve príbehy z praxe ho viedli k napísaniu knihy, v ktorej si kladie otázku po šťastí. Žije v Belgicku.

Rok vydania: 2021. Počet strán: 157. Portál

13,99 €
nezahŕňa cenu dopravy

Ak si chcete o knihe prečítať viac, kliknite na: https://dennikn.sk/blog/2341525/umenie-byt-nestastny-alebo-stastny/