V říši hladových duchů

Keď príde na „pretras“ téma závislosti, máme v tom jasno. Hneď máme pred očami konkrétneho človeka, vieme na čom je závislý a máme pocit, že sa nás to netýka. Ale tak to nie je. Závislými môžeme byť prakticky na čomkoľvek a nikto nie je imúnny voči riziku, že skĺzne do závislosti. Čo je závislosť a ako sa pred ňou chrániť?

Keď prepadnem svojej závislosti, do svojho začarovaného kruhu, úplne sa v ňom strácam. Cítim tu prázdnotu v sebe a zároveň túžbu po uspokojení. Nemám v tom zdravú mieru, preto nie som znalec a milovník, ale slaboch.

Vždy keď ma pochytí závislosť, je to dramatické a teatrálne. Od prvotného vzrušenia, až po sklamanie na konci. Zase ma trápi, že som to nezvládol a že sa mi to vymklo kontrole. Cítim hanbu a hneď zase odhodlanie.

Pri závislosti je dôležitá schopnosť regulovať podnety a svoje reakcie na ne. Teda schopnosť sebaregulácie. Bez nej stačí impulz, objaví sa nutkanie a túžba, svet sa zúži na predmet túžby a sme zase v tom.

Maté hovorí o ríši pekelných bytostí, tam je strach, hnev a zúfalstvo. Je tam bolestná túžba, ktorá odráža prázdnotu. Hovorí tiež o ríši bohov, kde sa možno povzniesť nad problémy a ego prostredníctvom zmyslových, estetických a náboženských zážitkov. A ríša hladných duchov? Je to naša ríša, v ktorej sa snažíme zaplniť prázdnotu a bolesť, snažíme sa o naplnenie, ale často to robíme nesprávne. Túto túžbu a bolesť sa snažíme zahnať nesprávnymi vecami a tak naša túžba, prázdnota a bolesť pretrvávajú.

Tým že závislosť považujeme len za zlozvyk, alebo sebadeštruktívne správanie, zatvárame si oči pred skutočnosťou, že má pre človeka nejaký prínos. Aspoň na začiatku tam je niečo, prečo k nej lipne, čo mu dáva a prečo ju vyhľadáva. Nie sú to peniaze vyhodené z okna, ale kúpená emócia. To na čom lipneme a na čom sme závislí, je len náhrada. Tak čo nám chýba? Akú bolesť sa snažíme prekričať?

Gábor Maté niekoľko rokov pôsobil ako učiteľ angličtiny a literatúry. Potom sa vrátil na univerzitu a stal sa lekárom. Dlhé roky bol rodinným lekárom. Okrem toho pracoval na paliatívnom oddelení. A desať rokov pracoval na klinike drogovej závislosti vo Vancouveri. Pravidelne prispieva do médií, predovšetkým do Vancouver Sun a The Globe and Mail.

Rok vydania: 2022, počet strán: 528, PeopleComm

21,99 €
nezahŕňa cenu dopravy