Vnitřní příběhy

Táto kniha čitateľa pozýva, aby sa vybral na cestu. Aby neostal len pri pasívnom prijímaní informácií. Táto kniha vydáva svedectvo o tom, akú silu má príbeh. A ako práca s príbehom a s mýtom môže napomôcť zmene. Autor knihy neustále čitateľa pozýva, aby sa zamyslel nad svojím príbehom. Cieľom knihy je preskúmať, ako môžu mýty, rozprávky a príbehy pomôcť spoznávať niečo dôležité o nás – vytiahnuť na svetlo niečo, čo bolo ukryté v tme a čakalo na pomenovanie / vytiahnutie na svetlo. Vnímať veci v kontexte a v príbehu, im dáva hlbší rozmer.

Kniha Vnitřní príběhy predstavuje jedinečný arteterapeutický prístup – používa mýty a rozprávky ako nástroje pre poznanie seba a rast. Kniha ponúka praktický návod, ako prostredníctvom výberu postáv z mýtov, alebo z rozprávok a následne ako pomocou kreativity odhaliť svoje skryté a nevedomé stránky. Dôraz je pritom na jedinca a jeho pohľad – teda subjektívny pohľad. Človek spoznáva seba. Každý príbeh je odlišný. Kniha funguje ako praktická príručka, ktorá nasleduje krok za krokom – čitateľ si sám diktuje svoje tempo.

Kniha je určená nielen odbornej obci – psychiatrom, psychológom a terapeutom, ale každému, kto sa chce dozvedieť niečo nové o sebe. A zapojiť pritom kreatívnejšiu časť seba. Dochádza v nej k prepojeniu psychológie s umením a s mytológiou / rozprávkami.

Táto kniha ponúka cestu k mnohovrstevnosti ľudskej psyché. Pomáha ju uchopiť ako celok. Bohatstvo v rozmanitosti.

V knihe je príbeh nositeľom transformácie. Je tu konflikt, ale aj zmena. Dozretie. Je tu práca s hlbokými symbolmi. Je tu dôraz na stíšenie. Otázky si kladieme v tichu. A v tichu nachádzame odpovede.

Príbeh je najhlbšia forma porozumenia svetu a sebe. Preto príbeh je stále "in". Človek vníma sám seba ako príbeh. Túžime po úspešnom príbehu, kde utrpenie nebolo zbytočné, kde láska mala silu a kde naše rozhodnutia mali váhu. Mýty a rozprávky umožňujú človeku vstúpiť do príbehu vedome a umožňujú ho aj prepísať.

Samotná kniha sa delí na štyri časti. Prvá časť sa pokúša v podstate o celkový rámec problému. Je tu úvod do problematiky, slová o expresívnej terapii a tvorivosti, text o tvorení a jednotlivých fázach procesu, je tu načrtnutý terapeutický rámec, ako hľadať dôležité prvky v mýtoch a rozprávkach a ako postupovať. Môžeme to označiť za veľmi dobrý úvod do samotnej terapie. Druhá časť je viac praktická, zameraná na jednotlivé kroky, tvorenie, kreativitu a prípravu masky. A potom jej použitie, celá tá scéna, prostredie, dej a dôležitý okamih označený ako hrana. Tretia časť prináša texty absolventov a štvrtá časť rôzne zdroje a pramene. Na prvý pohľad ide o knihu, ktorá je rozsiahla a bohato spracovaná. Tých 278 strán, je naozaj veľmi výživným textom. A čo je dôležité, v tom všetkom, text je napriek odbornosti dobre podaný a dá sa s ním dobre pracovať. Nemusíte mať strach.

Yehudit Silverman pôsobí ako arteterapeutka. V knihe Vnitřní příběhy prináša / zhrňuje svoju koncepciu / terapiu, ktorú vycibrila počas dvadsiatich rokov svojej praxe. Je v nej kus expozície a hagioterapie, ale predovšetkým veľká dávka tvorivosti. Kto povedal, že objavovať seba bude nuda? Určite niekto od analytikov!

Rok vydania: 2024, počet strán: 272, Portál

17,49 €
nezahŕňa cenu dopravy

Ak sa chcete o knihe dočítať viac, kliknite sem: https://dennikn.sk/blog/4666216/ako-byt-viac-sam-sebou/.