Všímavost a Já

Novinka

Žijeme v dobe, kedy sa z našich životov vytráca všímavosť. Stráca sa pozornosť voči druhým, ale aj voči sebe. Začíname byť ľahostajní k svojmu okoliu, ale aj k sebe samým. Našej pozornosti unikajú mnohé veci, aby sa neskôr prihlásili k životu. 

Byť pozorný k druhým aj k sebe, tento postoj k životu sprevádza ľudstvo od nepamäti. V súčasnosti zažíva renesanciu vďaka koncepcii mindfulness.

Predstava ktorú o sebe máme, výrazne pôsobí na náš život. Vzniká už v detstve, je ovplyvnená emočnými zraneniami a nenaplnením základných emočných potrieb.

Táto kniha hovorí o štyroch typoch zraneného ja a ukazuje, ako ho liečiť a transformovať práve pomocou koncepcie všímavosti a súcitu k sebe. Okrem toho sa dozviete, čo sú to jadrové presvedčenia a ako pracovať so strachom, hanbou a osamelosťou – bolesťami ktoré sme utŕžili. Kniha tiež pomáha k rozvoju autentického ja a transcedentného ja a hovorí o rizikách, ktoré sú s tým spojené.

Kniha má 4 kapitoly. Tá prvá hovorí o samotnej všímavosti a o predstave, ktorú si o sebe utvárame. A tiež rôznych zraneniach a čím sa ich snažíme uzdraviť. Benda hovorí o vývojovej traume, o jadrových presvedčeniach (obrazy / to ako vidíme svet a seba), obranných mechanizmoch... Druhá kapitola približuje práve tie zranené typy ja – zranené, opustené, menejcenné a nafúknuté. A ako ich uzdraviť. Hovorí tiež o zmene a uzdravení jadrových presvedčení. Tretia kapitola je spojená s autentickým ja (keď žijeme v súlade sami so sebou). Benda hovorí o zdravých hraniciach. A štvrtá je venovaná transcedentnému ja. Na pomedzí psychológie a spirituality.

Kniha obsahuje 21 cvičení k rozvíjaniu všímavosti a súcitu k sebe. Asi je dobré upozorniť, že kniha je už náročnejšia na čítanie, hoci tých odborných slov nie je až tak veľa a pri troche snahy a hľadaní vysvetliviek sa tým dá prekúsať.

Jan Benda pracuje ako psychológ a psychoterapeut už desiatky rokov. O všímavosti prednáša na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity. Všímavosť bola v centre jeho záujmu pri opakovaných návštevách Srí Lanky. O prvé poznatky a skúsenosti sa podelil už v knihe Všímavost a soucit se sebou.

Rok vydania: 2024, počet strán: 267, Portál.

16,99 €
nezahŕňa cenu dopravy

Ak si chcete o knihe prečítať viac, kliknite sem: https://dennikn.sk/blog/3944320/pohladit-svoje-zranene-ja/.