Vyhoření

Vypredané V ponuke posledný kus.

Vyhorenie nie je samostatnou diagnózou. Do istej miery sa spája s rôznymi diagnózami a je ich sprievodným znakom.

Často hovoríme o únave. Tá je prirodzená. A vďaka oddychu únava pominie a sme znovu pripravení podať výkon.

V prípade vyhorenia to také jednoduché nie je. Oddych je potrebný a musí byť dlhší, ale ani ten stačiť nemusí. Vyhorenie môže byť príčinou, že už nemáme silu ani oddychovať. Vlastne nemáme silu na nič. Vyhorenie možno prirovnať k frustrácií, rezignácií, ale aj k temnej noci duše. Akoby sme išli nadoraz a už nedokážeme urobiť ani krok navyše – niekto nás musí odniesť, či odtiahnuť. Už to sami nedáme.

Existujú znaky a symptómy, ktoré hovoria o riziku vyhorenia. V tejto knihe sú pekne popísané. Autor pri ceste z vyhorenia kladie dôraz na imagináciu, psychológiu "flow" a jungovskú psychológiu. Čo to presne znamená, to ukazuje kniha. Hovorí tiež o zdravých rituáloch a tiež o prístupe k životu.

Jedna vec je dostať sa z vyhorenia a druhou urobiť také zmeny v živote, aby sme sa znovu do neho nedostali. Autor preto hovorí aj o prevencií. A tiež riziku regresie, teda návratu ochorenia.

Veľmi dobrou prevenciou pred vyhorením je poznanie seba. Ak poznáme seba, potom vieme odhadnúť svoje možnosti. Kladieme dôraz na to, aby sme si toho nezobrali veľa na svoj chrbát. A chránime svoj priestor a predovšetkým svoj čas na oddych. Je našim posvätným priestorom, v ktorom si dobýjame baterky a vďaka ktorému máme silu a chuť žiť, dokonca aj radosť zo života.

Anselm Grün je benediktínskym mníchom, ktorý dáva duchovné cvičenia. Je úspešným manažérom a ekonómom. Dnes by sme napísali koučom. Má prirodzené terapeutické vlohy a schopnosti.

Rok vydania: 2014. Počet strán: 163. Portál

11,99 €
nezahŕňa cenu dopravy