Ustavične nad niečím premýšľate, dookola neprimerane analyzujete situácie, ktoré sa stali a máte pocit, že vám z toho vybuchne hlava?
Premýšľanie - ak premýšľame veľa… prípadne obsah našich myšlienok… to všetko môže zvyšovať subjektívnu mieru stresu, ale aj viesť k problémom so spánkom a k úzkosti.
K takémuto premýšľaniu máme určite predispozície, ale ovplyvňuje ho aj strava (čo jeme), životospráva (ako žijeme) a trauma (čo sme prežili).
Je jedno, či neustále premýšľanie nazveme strachom, úzkosťou, stresom, či dokonca “posadnutosťou”. Všetko toto sa s premýšľaním môže spájať. V každom prípade je takéto premýšľanie nepríjemné a oberá nás o radosť a chuť do života.
Začarovaný kruh - myšlienky ktoré sa nedajú odohnať. Utápanie sa v tom, čo bolo. Trápenie sa nad tým, čo bude. Negatívne myslenie - myšlienky ktoré všetko zhoršujú. Ale aj neustále vracajúce sa myšlienky (často spojené s traumou). To všetko nás chytá do myšlienkovej siete a deformuje náš život.
Môžeme sa natoľko zamotať do sveta myšlienok, že začneme žiť v umelom svete a stratíme zmysel pre realitu. V myšlienkovom svete sa ľahko odstrihneme od emócií a stratíme cit pre pravdu.
Myšlienkový svet sa môže stať čiernou dierou. Doslova nás pohltí. To čo nás trápi nás naplno zamestná. Všetko ostatné akoby prestalo existovať. A situáciu to len zhoršuje, pretože upriamime svoju pozornosť na problém a začneme sa v ňom zbytočne vŕtať.
Premýšľanie môže mať podobu analýzy, posudzovania, sledovania, vyhodnocovania, ale aj podobu kontroly a strachu.
Často sa hovorí v spoločnosti o probléme, ktorý je vymyslený. Problém je v tom, že taký problém nemá riešenie, lebo je vymyslený. Riešenie majú problémy, ktoré sú skutočné.
Autor knihy sa rozhodol pozrieť na zúbky premýšľania. Na svojich stránkach sa zaoberá dedičnosťou, prostredím, strachom, stresom, ale aj spôsobom, ako mozog pracuje. Veľmi cennou je kapitola, ako si organizovať čas a kontrolovať, ktorým myšlienkam dovolíme vstúpiť do nášho sveta. Okrem toho ukazuje, ako meniť myšlienkové vzorce (pomocou KBT). Veľmi zaujímavou je kapitola - ako pracovať s emóciami. Autor vidí cestu k práci s myšlienkami v autogénnom tréningu, v imaginácii, vo vizualizácií a vo svalovej relaxácií…
Nick Trenton po štúdiu ekonómie sa rozhodol pre štúdium behaviorálnej psychológie.
Rok vydania: 2023, počet strán: 191, Grada