Zamilovanost

Pamätáš sa, keď si sa prvý krát zamiloval? Vidím ju pred sebou. Akoby to bolo včera. Zrazu som cítil niečo, čo som necítil nikdy predtým. Doslova pohltila celé moje vedomie a túžil som ju zazrieť znova a znova. Túlal som sa v jej blízkosti, aby som ju znova zazrel, hoci len na okamih…

Bolo to už dávno, no spomienky predsa len zanechali vo mne nezmazateľnú stopu. Psychológ Carl Jung kedysi napísal, že každý z nás nosí v sebe obraz (archetyp) takejto ženy / muža. A keď s ním prídeme do kontaktu, ostaneme stáť ako obarení. To však neznamená, že sme v tejto konkrétnej osobe našli partnera svojho života. Ale je faktom, že v nás takýto obraz existuje a ovplyvňuje naše rozhodovanie.

Znakom zamilovania je skutočnosť – to že ťa začne priťahovať jedna osoba viac, než ostatné.

Táto sila príťažlivosti je veľmi silná a nedokážeš jej odolávať. Začneš sa správať inak, ako doteraz. Tvoj svet, tvoje zmýšľanie, správanie a cítenie sa zmení.

Zamilovanosť vzniká v nás samých, jej úlohou je naplnenie našich najvnútornejších prianí, potrieb a snov a prináša tiež podnet na našu premenu. V tom druhom hľadáme niečo, po čom túžime a čo nám chýba a je podnetom na premenu, pretože sa snažíme (toho druhého) získať – byť navzájom kompatibilní.

Keď sme sa prvý krát stretli, keď súhlasila, že niečo spolu podnikneme, bol som blažený a svet naokolo, ako by prestal existovať. Čoraz viac som myslel len na ňu… a vnímal som ju ako vzácny kvet.

Počas zamilovania sa odohráva jeden dôležitý proces aj v nás. Vychádzame zo seba k druhej osobe. Zamilovanie prebúdza v nás túžbu po druhom človeku. Prestávame myslieť na seba. Do istej miery, je to návrat do raja – prežívame niečo z raja, alebo ako chutí nebo na zemi. Prestávame byť egoisti, učíme sa úprimnej láske, či láske bez podmienok. Láske ktorá panovala v raji a ktorú opäť naplno prežijeme v nebi. Túžime toho druhého zahrnúť všetkou svojou láskou a pozornosťou. Doslova sa v ňom rozplynúť…

Táto kniha je oslavou zamilovanosti. Veľmi reálne však hovorí aj o jej limitoch a rizikách.

Wunibald Müller je nemecký teológ, psychológ a psychoterapeut. Študoval na univerzite vo Freiburgu, v Jeruzaleme a na Berkeley v Kalifornií. Počas štúdií a vo svojej výskumnej práci sa venoval témam ako: pastorácia rodín či manželská terapia. Spolu s Anselmom Grünom vedie duchovne obnovy v benediktínskom kláštore v Münsterschwarzachu. Podieľa sa pri tom na sprevádzaní ľudí, ktorí čelia duchovným, psychickým, ale aj sexuálnym problémom (zneužívanie).

Rok vydania: 2011, počet strán: 160, Portál.

6,99 €
nezahŕňa cenu dopravy

Ak si chcete o knihe prečítať viac, kliknite sem: https://dennikn.sk/blog/329718/zamilovanost-ked-svet-ziari-farbami/.